O nas

Kim jesteśmy?

Jest nas siedem. Teoretycznie dzieli nas wiele – miejsce zamieszkania, wiek, wykonywany zawód. A jednak to, co nas łączy, jest dużo silniejsze: chęć rozpowszechniania informacji o pieluchach wielorazowych oraz innych sposobach na zdrowe, ekologiczne życie – zarówno dla nas, jak i naszych dzieci.

Stowarzyszenie Pieluchy Wielorazowe Polska powstało z inicjatywy Mileny Łukasiuk oraz Marii Karkosik-Fritzsche, a pierwszym wspólnym działaniem była organizacja Tygodnia Pieluchy Wielorazowej w 2021 roku.

Poznajcie nas bliżej! Każda z nas odpowiedziała na te same pytania. Nasze zróżnicowane odpowiedzi pokazują, jak odmienne mogą być motywacje i podejście do życia less waste oraz zero waste. Mamy nadzieję, że dzięki temu każdy z Was poczuje przynależność do naszej społeczności – bo niezależnie od tego, jacy jesteśmy, wszyscy tworzymy wspaniałą wspólnotę.

Milena Łukasiuk

W świecie pieluch wielorazowych od 2016 roku, jest mamą córeczki. W Stowarzyszeniu zajmuje się działaniami zarządczymi, administracyjnymi i wsparciem merytorycznym.

Idea Stowarzyszenia jest mi bliska i jestem jego członkinią, ponieważ… 

– Chciałabym, aby więcej rodziców poznało i pokochało wielorazówki, a w efekcie więcej dzieci nosiło piękne pieluszki, oraz korzystało ze zdrowszej wersji pieluchowania. 

Pragnę również aby ludzie – a zwłaszcza personel medyczny – zrozumieli, jaki wybór jest lepszy zarówno dla zdrowia maluszka, jak i dla planety. 

„Jestem wielo” znaczy dla mnie… 

– Że wybieram wielorazowe produkty, nie tylko pieluszki. Wolę wielokrotnie używać dobrej jakości przedmiotów, które są pod ręką cały czas, niż produktów jednorazowych.

Weszłam w świat pieluch wielorazowych, ponieważ… 

– Zależało mi na zdrowiu mojego dziecka, zadbaniu o jego skórę i układ moczowo-płciowy. Nie chcę także wyrzucania ton śmieci i niszczenia otaczającego środowiska, które zostawiamy dla następnych pokoleń. Lubię oszczędzać czas – wolę mieć gotowe pieluchy w domu. Dzięki temu nie muszę biegać do sklepu oraz wciąż myśleć o uzupełnianiu zapasów, a także co chwilę wyrzucać szybko zapełniających się worków na śmieci. Mam w domu, pod ręką, swój sprawdzony zestaw pieluszek wielorazowych. Pierze je za mnie pralka i suszy suszarka, a ja mam czas na inne sprawy. 

Moje sposoby na dbanie o środowisko naturalne, poza pieluchami wielorazowymi, to… 

– Jestem fanką secondhandów od ponad 10 lat – mogę tam spędzać mnóstwo czasu na wypatrywaniu wyjątkowych rzeczy i ubrań z drugiej ręki. To jak poszukiwanie skarbów, daje niesamowitą satysfakcję! 

Na co dzień w domu mam filtr do wody (dzięki czemu nie kupuję plastikowych butelek z wodą), wielorazowe torby i worki na produkty spożywcze, wielorazowe produkty higieniczne, papier toaletowy z makulatury, itd. 

W wolnym czasie lubię… 

– Miejskie ogrodnictwo i hortiterapię, malarstwo, zgłębianie tajników naturalnej pielęgnacji i savoir vivre, oraz słuchanie rozwojowych szkoleń. 

Moje największe marzenie to… 

– Zamieszkać w kraju, w którym w zimie jest jasno i ciepło.

Nasza misja

Obecnie pieluchowanie wielorazowe to coś więcej niż proekologiczne wyzwanie.

To wyraz odpowiedzialności ludzi za stan środowiska jaki przekażemy naszym dzieciom, następnym pokoleniom.

Pieluchy wielorazowe są ekologiczną alternatywą dla popularnych “pampersów”.
Z takiego sposobu pielęgnacji pieluszkowej korzystały nasze mamy i babcie.

Nasze akcje

Tydzień Pieluchy Wielorazowej

Jako stowarzyszenie, w trakcie Tygodnia Pieluchy Wielorazowej przyjmujemy misję popularyzowania pieluchowania wielorazowego i powrotu do dobrych tradycji. Serdecznie zapraszamy do wsparcia naszej inicjatywy i wspólnego szerzenia świadomości ekologicznej w naszym kraju.