Czym są pieluchy wielorazowe?
Wśród wielu mniej lub bardziej istotnych dziecięcych akcesoriów jest coś, czego potrzebuje każdy maleńki człowiek: pieluszka. A może by tak… wielorazowa? Dziś wyjaśnimy Wam, czym są pieluchy wielorazowe i jak zacząć ich używać.
Co to jest pieluszka wielorazowa
Od razu macie przed oczami stosy tetry do prasowania, wiązane na bioderkach ceratki i mokre ubranka? Rozumiemy to – tak kiedyś wyglądało pieluchowanie maluszków! Jednak współczesne pieluszki wielorazowe są wygodne oraz zdrowe dla dzieci i łatwe w obsłudze dla rodziców. Nie trzeba już niczego gotować ani prasować, a pieluszkom wystarczy pranie w pralce i odpowiednim proszku. W poniższym wpisie pokażemy Wam, czym są dzisiaj pieluszki wielorazowe.
Jak zbudowana jest pielucha wielorazowa
Aby pieluszka prawidłowo spełniała swoją funkcję, musi być złożona z dwóch warstw:
- chłonnej (od strony pupy),
- zewnętrznej nieprzemakalnej.
Zacznijmy od tego, co styka się bezpośrednio ze skórą dziecka. Rolą tej warstwy jest pochłonięcie moczu i zatrzymanie kupki. To “fundament” pieluszki wielorazowej, który dobieramy pod kątem potrzeb dziecka: ile siusia oraz czy robi płynne, czy stałe kupki.
Warstwa chłonna musi zostać opatulona warstwą nieprzemakalną, która zapobiega zmoczeniu ubranek. Do wyboru mamy tu pieluszki o kroju:
- majteczek,
- krótkich spodenek,
- długich spodenek.
Co ważne, warstwa nieprzemakalna w pieluszkach wielorazowych odprowadza od skóry dziecka wilgoć (parę wodną). To ogromna zaleta wielopielo!
Dlaczego warto wybrać pieluszki wielorazowe
Skoro wspomnieliśmy już w poprzedniej części o zaletach, zastanówmy się jeszcze przez chwilę, dlaczego warto wziąć pod uwagę pieluchy wielorazowe, planując wyprawkę dla maluszka?
- Delikatne, przewiewne materiały, z których się je szyje, zapewniają dostęp powietrza do skóry. To zmniejsza ryzyko odparzeń i pozwala zachować odpowiednią temperaturę okolic intymnych.
- Łatwo się je zakłada: gumki gwarantują dobre dopasowanie w okolicach brzuszka i udek, a napki bądź rzepy zapewniają wygodne zapinanie.
- Ich stosowanie to ukłon w stronę naszej planety. Pieluszki jednorazowe zużyte przez jedno dziecko to kilka ton odpadów. Tymczasem odpowiednio pielęgnowane pieluszki wielorazowe mogą służyć kilkorgu dzieciom.
Rodzaje pieluszek wielorazowych
W zależności od tego, jak połączone są ze sobą warstwa chłonna i nieprzepuszczalna, wyróżniamy kilka systemów pieluszek wielorazowych.
- Najprostszym rozwiązaniem jest AIO (all in one). To pieluszka, w której wkład chłonny jest na stałe zszyty z warstwą nieprzemakalną, wykonaną z materiału PUL (paroprzepuszczalna dzianina). Jej użytkowanie nie różni się od pieluszek jednorazowych – jedyna różnica polega na tym, że brudny pampers ląduje w koszu na śmieci, a AIO – w wiaderku na pranie.
- Otulacz (z PUL-u lub wełny). Stanowi wyłącznie zabezpieczenie przed przedostaniem się wilgoci na ubranko. Wkład chłonny do otulacza kupowany jest osobno i luzem układany na pieluszce.
- SIO (snap in one) – to połączenie otulacza (z PUL-u lub wełny) z dopasowanym do niego wkładem. Brzmi podobnie do AIO? Zgadza się! Różnica polega na tym, że w tym systemie wkład chłonny nie jest zszyty z pieluszką na stałe, a przypinany specjalnymi napkami.
- Kieszonka. W tym rozwiązaniu mamy warstwę zewnętrzną wykonaną z PUL-u oraz częściowo przyszytą do niego kieszeń. Pomiędzy obie warstwy wsuwa się wkład chłonny. Przygotowana w ten sposób pieluszka jest równie łatwa w zakładaniu jak AIO. Dzięki temu jednak, że wkład jest luzem, szybciej schnie. Poza tym mamy pełną dowolność w wyborze warstwy chłonnej.
- Gatki i longi – pieluszki o kroju spodenek (krótkich lub długich), które, podobnie jak otulacze, wykonane są z PUL-u lub wełny. Stanowią wyłącznie warstwę zewnętrzną, co oznacza, że pod nimi musi znaleźć się warstwa pochłaniająca wilgoć. Wygodnie się je zakłada, nie mają rzepów ani napek, dzięki czemu nie opinają zbyt ciasno ciała dziecka.
Jak zacząć pieluchować wielorazowo
Być może po zapoznaniu się z powyższymi informacjami masz mętlik w głowie. Spokojnie! To wszystko wygląda na skomplikowane tylko na początku. Jeśli chcesz, zawsze możesz skorzystać z pomocy w zakupie pieluszki najlepiej dopasowanej do Twojego dziecka.
Jedną z możliwości są wypożyczalnie pieluszek (zobacz listę: Pieluchoteki i wypożyczalnie), dzięki którym możesz przetestować dostępne na rynku rozwiązania, zanim zainwestujesz w ich zakup. Możesz również skorzystać z pomocy certyfikowanego doradcy pieluchowania wielorazowego, który będzie Twoim przewodnikiem na początku wielopieluchowej drogi (tutaj znajdziesz listę certyfikowanych doradców pieluchowania wielorazowego). Warto też poszukać lokalnych spotkań, gdzie można nawiązać wielo(letnie) przyjaźnie! 😉 Zachęcamy również do dołączenia do grup facebookowych, na których rodzice dzielą się swoimi doświadczeniami.
Zapraszamy także do wzięcia aktywnego udziału w Tygodniu Pieluchy Wielorazowej – to coroczne wydarzenie online, w trakcie którego zdobędziesz cenne informacje:
Pamiętaj – nie musisz kupować od razu całej pieluszkowej wyprawki. Małe kroczki są OK! 🙂 Możesz zacząć od kilku pieluszek i ocenić, czy wielopielo to rozwiązanie dla Was.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach pieluch wielorazowych, przeczytaj Dlaczego warto pieluchować wielorazowo.