Dlaczego warto pieluchować wielorazowo?

Dlaczego warto pieluchować wielorazowo? – wiele z nas zadawało już sobie to pytanie. Rodzice wielopieluchujący słyszą je bardzo często. Pieluchy wielorazowe są znane od lat, niestety współcześni rodzice często kojarzą wielopieluchowanie z prasowaniem i gotowaniem tetry. Za pieluchowaniem wielorazowym stoi wiele pozytywnych aspektów. Jedni wybierają je ze względów ekologicznych, inni dla zdrowia i komfortu własnego dziecka. Warto jednak znać wszystkie zalety pieluch wielorazowych i powody, dla których warto je stosować.

Zdrowie naszego dziecka

Skład pieluch jednorazowych

Pieluchy jednorazowe stworzone są z dużej ilość substancji chemicznych, o których producent nie ma obowiązku informować użytkownika. Do ich produkcji wykorzystywana jest ropa naftowa, z której wytwarzany jest polietylen. W skład pieluchy jednorazowej wlicza się również przetworzoną bieloną chlorem miazgę drzewną, barwniki, substancje zapachowe oraz kleje.

Zakładając, że dziecko odpieluchuje się w okolicy 2-2,5 roku, musi spędzić w towarzystwie tej chemii aż od 210000 do 250000 godz. Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to „nieprzepuszczalna” powłoka, w której zgromadzona jest ogromna ilość toksyn oraz bakterii nietrudno sobie wyobrazić dyskomfort, jaki towarzyszy dzieciom podczas ich użytkowania.

Po oddaniu moczu, który zostaje wchłonięty do wewnątrz pieluchy, tworzy się żel poliakrylanowy, który jest powodem występowania u dzieci odparzeń, alergii uczuleń, a nawet infekcji dróg moczowych.

Pielucha jednorazowa daje również złudne poczucie suchości co skutkuje tym iż rodzice rzadkiej zmieniają ją dziecku. Doprowadza to do tego, iż niemowlę przebywa w mokrej pieluszce o wiele za długo, co powoduje namnażanie się bakterii.

Należy również wspomnieć, iż przetrzymywanie dziecka w pieluszce powoduje przegrzanie się narządów płciowych szczególnie niebezpieczne u chłopców. Przegrzanie to może wywołać wszelakie dolegliwości w tym nawet bezpłodność.

Wielorazowa alternatywa

Do produkcji pieluchy wielorazowej używane są bezpieczne, atestowane i paroprzepuszczalne (oddychające) materiały. Wyróżniamy:

  • pul,
  • wełnę,
  • biobawełnę (bawełna organiczna)
  • bawełnę,
  • len,
  • bambus,
  • konopie.

Paroprzepuszczalność pieluch polega na tym, iż przez materiał przechodzi powietrze, a wilgoć nie. Dzięki temu do wnętrza pieluszki dostaje się powietrze, nie powodując przegrzewania.

Dziecko w takiej pieluszce będzie odczuwać „mokro” , więc zmiana pieluszki będzie częstsza, zmniejszając tym samym namnażanie się bakterii. Odczuwanie wilgoci jest również powodem, dla którego dzieci szybciej się opieluchowują, jednak nie jest to pewniak. Możliwe jest też zastosowanie wkładki „sucha pupa”, która niweluje uczucie wilgoci.

Mocz jest wchłaniany w materiał a jego nadmiar nie przekształca się w toksyczne substancje. Istotne jest również to, iż przy stosowaniu pieluch wielorazowych nie jest konieczne stosowanie kremów „podpieluszkowych”. Dużym atutem jest również fakt, że dokładnie wiemy, co zakładamy naszym dzieciom.

Więcej na ten temat w naszych wpisach o materiałach wykorzystywanych w produkcji pieluch wielorazowych.

Ekologia

Nasza ziemia jest czystsza. Jedno dziecka podczas okresu pieluchowania produkuje około 2 ton odpadów. Liczby są zatrważające, zważywszy na fakt, iż pieluchy jednorazowe rozkładają się całkowicie aż 500 lat.

Zużyta pielucha jest zaliczana do odpadów specjalnych, wiec większość z nich zalega na wysypiskach. Nawet gdy zostają spalane, dają ujemny bilans energetyczny, ponieważ są odpadem mokrym.

Do pieluchowania wielorazowego potrzeba około 6 otulaczy oraz 30 wkładów. Ich nieodzownym atutem jest również ich „wielopokoleniowość”, więc jeśli planujesz więcej niż jedno dziecko, zestaw ten sprawdzi się również przy kolejnych pociechach. Na koniec pieluchowania można również przekazać je innym rodzicom lub sprzedać na bazarku.

Dostępność

Pielucha wielorazowa raz kupiona jest dostępna przez cały okres pieluchowania. Nie jest konieczne kupowanie ich cyklicznie, jak w przypadku pieluch jednorazowych.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na to, iż gdy jedni muszą tracić czas na zakupy oraz pieniądze nie tylko na pieluchy, ale i często na paliwo, wielorodzice mogą z radością podziwiać przepięknie prezentujące się kolorowe pieluchy suszące się w zaciszu mieszkania.

Wielu rodziców jednak waha się nad podjęciem decyzji o wielopieluchowaniu właśnie z powodu prania wynikającego ze stosowania tego rozwiązania. Jednak ich wyobrażenie nie jest współmierne z rzeczywistością. Obecnie pieluchy wrzucane są do pralki, ustawiany zostaje odpowiedzi program oraz odpowiednia ilość detergentu i całą robotę ogarnia pralka.

Wiadome jest, że jeżeli w pieluszce wyląduje „grubsza sprawa”, to należy ją wyrzucić do toalety, również z pieluszki jednorazowej. Bardzo często jednak pieluchy jednorazowe są wyrzucane razem z kupą do śmieci.

Oszczędność

Warto wspomnieć o aspekcie finansowym, który jest bardzo ważny dla wielu z nas. Przy stosowaniu pieluch jednorazowych przez cały okres pieluchowania wydacie około 5 – 7 tysięcy złotych w zależności od częstotliwości zmian pieluchy. Natomiast zestaw pieluch wielorazowych to koszt około 3 tysięcy złotych. Warto również wspomnieć, iż nie wszystko, co znajdzie się w waszych zestawach, musi być nowe. W celu uzbierania stosu polecam odwiedzić pieluszkowe bazarki.

Osobiście również korzystam z takich i w moim rodzinnym stosie jest wiele pozycji używanych nie tylko przez moją córkę. Należy liczyć się jednak z tym, iż decydując się na pieluchy wielorazowe, trzeba przeznaczyć na raz sporą część gotówki, jednak uważam, że warto.

Zachęcamy do przeczytania więcej o tanim wielopieluchowaniu.

Estetyka

Pieluszki wielorazowe to wielobarwne „dzieła sztuki”, a producenci z roku na rok prześcigają się w „upiększaniu” swoich produktów. W porównaniu z białą pieluszką jednorazowa, która swoim wyglądem przypomina reklamówkę, pieluszki wielorazowe przewyższają je wielokrotnie, ciesząc oko nie tylko rodziny, ale również lekarzy podczas wizyt kontrolnych lub położne na wizytach patronażowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.