Dlaczego warto pieluchować wielorazowo?

Dlaczego warto pieluchować wielorazowo? – w poniższym wpisie postaramy się to szczegółowo wyjaśnić i nieco odczarować pieluszki wielorazowe. Są one znane od lat, ale rodzice często kojarzą wielopieluchowanie jedynie z prasowaniem i gotowaniem tetry. Tymczasem współczesne pieluszki są łatwe w użyciu i zdrowe!

Za pieluchowaniem wielorazowym stoi wiele pozytywnych aspektów. Jedni wybierają je ze względów ekologicznych, inni dla zdrowia i komfortu własnego dziecka. Warto poznać wszystkie zalety pieluch wielorazowych i powody, dla których warto je stosować.

Zdrowie naszego dziecka

Skład pieluch jednorazowych

Pieluchy jednorazowe stworzone są z dużej ilości substancji chemicznych. Tymczasem ich producenci nie mają obowiązku informować na opakowaniu, jakich konkretnie składników użyli do stworzenia pampersa. W skład pieluchy jednorazowej wlicza się między innymi bieloną chlorem miazgę drzewną, barwniki, substancje zapachowe oraz kleje.

Zakładając, że dziecko odpieluchuje się w okolicy 2-2,5 roku życia, musi spędzić w towarzystwie tej chemii aż od 210 000 do 250 000 godzin.

Po oddaniu moczu, który zostaje wchłonięty do wewnątrz pieluchy, tworzy się żel poliakrylanowy, nie przepuszczający powietrza. Jest on często powodem występowania u dzieci odparzeń, alergii i uczuleń, a nawet infekcji dróg moczowych.

Pielucha jednorazowa daje również złudne poczucie suchości co skutkuje tym, iż rodzice rzadziej zmieniają ją dziecku. W efekcie niemowlę przebywa w mokrej pieluszce o wiele za długo, co powoduje namnażanie się bakterii i zwiększa szanse na odpieluszkowe zapalenie skóry.

Należy również wspomnieć, iż przetrzymywanie dziecka w pieluszce powoduje przegrzanie się narządów płciowych, co jest szczególnie niebezpieczne u chłopców. Przegrzanie to może wywołać wszelakie dolegliwości, w tym nawet bezpłodność.

Wielorazowa alternatywa

Do produkcji pieluchy wielorazowej używane są bezpieczne, atestowane i paroprzepuszczalne („oddychające”, odprowadzające parę wodną) materiały. Wyróżniamy między innymi:

  • PUL,
  • wełnę (cieniutką i miłą w dotyku),
  • biobawełnę (bawełna organiczna)
  • bawełnę,
  • len,
  • bambus,
  • konopie.

Paroprzepuszczalność pieluch polega na tym, iż przez materiał przechodzi para wodna. W pieluszce wielorazowej są więc lepsze warunki dla skóry dziecka, niż w pampersie.

Dziecko w pieluszce wielorazowej będzie odczuwać „mokro” , więc zmiana pieluszki będzie częstsza. Tym samym zmniejszy się szansa na namnażanie się bakterii. Odczuwanie wilgoci jest również powodem, dla którego dzieci czasem szybciej się odpieluchowują, jednak nie jest to pewniak.

Możliwe jest też zastosowanie wkładki „sucha pupa”, która niweluje uczucie wilgoci. Jest to rozwiązanie polecane dzieciom szczególnie wrażliwym, np. wybudzającym się ze snu z powodu zmoczonej pieluszki.

W przypadku pieluszki wielorazowej mocz jest wchłaniany w materiał, a jego nadmiar nie przekształca się w toksyczne substancje. Istotne jest również to, iż przy stosowaniu pieluch wielorazowych nie jest konieczne stosowanie kremów „podpieluszkowych”. Dużym atutem jest również fakt, że dokładnie wiemy, co zakładamy naszym dzieciom – skład materiałowy każdorazowo podany jest na metce produktu.

Ekologiczne pieluszki wielorazowe

Jedno dziecka podczas okresu pieluchowania pampersami produkuje około 2 ton odpadów. Liczby są zatrważające zważywszy na fakt, iż pielucha jednorazowa rozkłada się całkowicie aż 500 lat.

Zużyta pielucha jest zaliczana do odpadów specjalnych, więc większość z nich zalega na wysypiskach. Nawet gdy zostaną spalone, dają ujemny bilans energetyczny, ponieważ są odpadem mokrym.

Tymczasem do pieluchowania wielorazowego potrzeba tylko około 6 otulaczy (warstwy nieprzemakającej) oraz 30 wkładów chłonnych. Ich nieodzownym atutem jest również „wielopokoleniowość” – jeśli planujesz więcej niż jedno dziecko, zestaw ten sprawdzi się również przy kolejnych pociechach. Na koniec pieluchowania można również przekazać je innym rodzicom lub odsprzedać na bazarku. Ta ostatnia opcja jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które pragną odzyskać część zainwestowanych środków.

Dostępność pieluch

Pielucha wielorazowa raz kupiona jest dostępna przez cały okres pieluchowania. Nie jest konieczne kupowanie ich cyklicznie, jak w przypadku pieluch jednorazowych.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na to, iż gdy jedni muszą tracić czas na zakupy oraz pieniądze nie tylko na pieluchy, ale i często na paliwo, wielorodzice mogą z radością podziwiać przepięknie prezentujące się kolorowe pieluchy, suszące się w zaciszu mieszkania.

Wielu rodziców waha się nad podjęciem decyzji o wielopieluchowaniu właśnie z powodu prania. Jednak najczęściej ich wyobrażenie nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Obecnie pieluchy wrzucane są do pralki, ustawiany zostaje odpowiedni program, dodawana jest odpowiednia ilość detergentu i całą robotę ogarnia pralka.

Jeżeli w pieluszce wyląduje kupka, to należy ją wyrzucić do toalety. Jedna należy to również robić w przypadku pieluszki jednorazowej, o czym mało osób wie.

Oszczędność

Warto wspomnieć o aspekcie finansowym, który jest bardzo ważny dla wielu z nas. Przy stosowaniu pieluch jednorazowych przez cały okres pieluchowania wydacie około 5-7 tysięcy złotych, w zależności od częstotliwości zmian pieluchy. Natomiast zestaw pieluch wielorazowych to koszt około 3 tysięcy złotych. Warto również wspomnieć, iż nie wszystko, co znajdzie się w waszych zestawach, musi być nowe. W celu uzbierania stosu polecamy odwiedzić pieluszkowe bazarki, na których odsprzedawane są używane pieluchy.

Osobiście również korzystam z takich i w moim rodzinnym stosie jest wiele pozycji używanych nie tylko przez moją córkę. Należy liczyć się jednak z tym, iż decydując się na pieluchy wielorazowe, trzeba przeznaczyć na raz sporą część gotówki – jednak uważam, że warto.

Zachęcamy do przeczytania więcej o tanim wielopieluchowaniu.

Estetyka pieluch wielorazowych

Pieluszki wielorazowe to wielobarwne „dzieła sztuki”, a producenci z roku na rok prześcigają się w upiększaniu swoich produktów. W porównaniu z białą pieluszką jednorazową, pieluszki wielorazowe przewyższają ją wielokrotnie, ciesząc oko nie tylko rodziny, ale również lekarzy podczas wizyt kontrolnych lub położnych na wizytach patronażowych. Do wyboru masz mnogość wzorów, a część pieluszek produkowana jest nawet na indywidualne zamówienie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.