Jak działa pieluszka wielorazowa?

Nowoczesna pieluszka wielorazowa różni się od dawnej tetry z ceratą diametralnie. Nie trzeba obawiać się uciążliwego prania oraz gotowania, o których opowiadały nam nasze rodziny. W dzisiejszych czasach pieluszki wielorazowe są świetnym wyborem dla każdego rodzica. Przybliżymy Wam ich działanie i opowiemy jak działa pieluszka wielorazowa.

jak-dziala-pieluszka-wielorazowa

Budowa pieluszki wielorazowej

Przede wszystkim budową – nowoczesna pieluszka może być zszyta w całości i wyglądać jak jednorazowa, lub może składać się z kilku (np. 2 lub 3) części, gdzie warstwa zewnętrzna jest warstwą wodoodporną, a warstwa wewnętrzna jest warstwą chłonącą.

Zakładanie odbywa się podobnie jak jednorazówki, z jedną różnicą, że tutaj należy gumki umieścić dobrze w pachwinkach. Chłonność pieluszki reguluje się za pomocą różnych wkładów. Warstwa zewnętrzna, jak i wkłady, mogą być wykonane z różnych materiałów, aby dopasować pieluszkę do potrzeb dziecka i rodzica (np. dziecko może odczuwać mokro bądź sucho).

Warstwa zewnętrzna zabezpieczająca może być wykonana z naturalnej, wodoodpornej, oddychającej i antybakteryjnej wełny lub z syntetycznego materiału PUL (lub TPU), który jest zabezpieczony wododporną paroprzepuszczalną membraną. Dzięki tym materiałom temperatura w pieluszce jest cały czas optymalna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka, w przeciwieństwie do jednorazówki, gdzie temperatura wewnątrz wzrasta i może być niebezpieczna dla okolic intymnych i układu rozrodczego.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ pieluszka wielorazowa przepuszcza powietrze cały czas, w jednorazowej jest ono przepuszczane tylko do momentu pierwszego wypróżnienia bądź mikcji.

Rozmiary pieluch wielorazowych

Rozróżniamy 4 rozmiary:

  • NB: dla noworodków
  • Mini One Size:
  • One Size: dla większych już dzieci: czyli niemowląt i jeszcze starszych, dla których rozmiar ten wystarcza przeważnie do odpieluchowania
  • One Size+ : powiększony dla większych i starszych dzieci

Zamiennie mogą być używane rozmiary: S, M, L i XL. Możliwe są również rozmiary dla wcześniaków. Najczęściej obecnie używa się: NB i One Size. Dla noworodków pieluszki One Size są za duże i nie powinno się ich stosować. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o rozmiarach pieluszek wielorazowych.

Regulacja pieluchy wielorazowej

Zapięcia mogą być najczęściej na rzep lub na napki – i tak się reguluje rozmiar na szerokość, a samymi napkami na długość.

Gumki na pleckach i w pachwinkach zapobiegają przeciekom i zabrudzeniom ubranka, gdzie w jednorazówkach gumka ta jest często za słaba lub nie występuje, i kupka może brudzić ubranko, pościel i otoczenie (wzrasta wtedy zdecydowanie ilość rzeczy do prania i nie jest go wcale mniej niż w przypadku pieluch wielorazowych), a zmiana i posprzątanie zabiera więcej czasu, niż zdjęcie wielorazówki i wrzucenie jej do pralki.

Przecieki w dobrze dobranych i założonych pieluszkach wielorazowych nie zdarzają się w ogóle – zwraca się zwłaszcza uwagę na umieszczanie gumek w pachwinkach i brak luzów.

Materiały używane do szycia pieluch wielorazowych

Przewagą wielorazówek nad jednorazówkami jest przede wszystkim zastosowanie przy strefach intymnych dzieci naturalnych materiałów o znanym składzie, a nie sztucznych, pochodzących m.in. z ropy naftowej, jak to ma miejsce w jednorazówkach (materiały w nich użyte najczęściej udają bawełnę, choć wcale nią nie są).

Dzięki użyciu tych naturalnych materiałów w wielorazówkach niepotrzebne jest stosowanie kremów barierowych, ponieważ nie ma wówczas kontaktu i przenikania przez skórę dziecka szkodliwych składników plastikowych pieluch, których istnienie udowodniono (np. toksycznych i rakotwórczych dioksyn).

Papierki do zatrzymywania stałych zabrudzeń

Możliwe jest też używanie jednorazowych naturalnych papierków do wnętrza pieluszek, aby łatwiej wrzucić zawartość do toalety i nie zabrudzić pieluszki (dotyczy to dziecka po rozpoczęciu rozszerzania diety, wcześniej gdy dziecko jest karmione tylko piersią można wrzucać pieluszki od razu do pralki). Jest to czynność, którą powinni wykonywać zarówno rodzice używający wielorazowych pieluszek jak i jednorazowych, ponieważ ludzkie odchody nie mogą lądować na wysypisku ze względów sanitarnych i epidemiologicznych, a w obecnej sytuacji jest to bardzo ważne.

Pranie pieluszek wielorazowych

Pranie odbywa się w pralkach, najczęściej w proszkach do białego, w temp. 60° lub 40° z odkażaczem, które to zabija bakterie, i nie trzeba ich gotować ani prasować, gdzie w przypadku jednorazówek pieluszki te nie są poddawane sterylizacji oraz nie są jałowe, i mogą się na nich znajdować bakterie przyczyniające się np. do ZUM. Nie wymagają ani gotowania, ani prasowania, należy tylko przed praniem głównym włączyć płukanie.

W utrzymaniu estetyki pieluszek pomaga również słońce, które ma fantastyczne właściwości wybielające podczas suszenia. Suszenie może odbywać się tradycyjnie lub w suszarkach bębnowych, a czas do kolejnego użycia i poświęcony na zajmowanie się nimi jeszcze bardziej się skraca. Dzięki suszarkom bębnowym ilość pieluszek potrzebnych do komfortowego pieluchowania również maleje. Pieluszki są cały czas w domu – dostępne w każdej chwili i nie trzeba myśleć o kończącym się zapasie i zakupie kolejnych.

Im większa ilość pieluszek w stosie, tym mniejsze jest ich zużycie i dłuższa żywotność, a później większy zysk przy odsprzedaży lub lepszy ich stan dla nowego dziecka jeśli się je sobie zostawia. To bardzo wygodna i atrakcyjna finansowo opcja!

Pieluchy wielorazowe w innych krajach

Nowoczesne pieluszki wielorazowe są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, skąd się wywodzą, a także w innych krajach Zachodu np. Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Belgii i innych, gdzie świadomość rodziców wzrasta. W Polsce również rośnie liczba osób ich używających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.