Jak działa pieluszka wielorazowa?

Nowoczesna pieluszka wielorazowa diametralnie różni się od dawnej tetry z ceratą. Nie trzeba obawiać się uciążliwego prania oraz gotowania, o których opowiadały nam nasze babcie. W dzisiejszych czasach pieluszki wielorazowe są świetnym wyborem dla każdego rodzica. Przybliżymy Wam ich działanie i opowiemy, jak działa pieluszka wielorazowa.

jak-dziala-pieluszka-wielorazowa

Budowa pieluszki wielorazowej

Przede wszystkim, współczesne wielopielo różnią się od tych wcześniejszych budową. Nowoczesna pieluszka może być zszyta w całości i wyglądać jak jednorazowa, lub może składać się z kilku (np. 2 lub 3) części, gdzie warstwa zewnętrzna jest warstwą wodoodporną, a warstwa wewnętrzna jest warstwą chłonącą.

Zakładanie odbywa się podobnie jak jednorazówki, z jedną różnicą: należy gumki umieścić dobrze w pachwinkach. Chłonność pieluszki reguluje się za pomocą różnych wkładów. Warstwa zewnętrzna, jak i wkłady, mogą być wykonane z różnych materiałów, aby dopasować pieluszkę do potrzeb dziecka i rodzica (np. dziecko może odczuwać mokro bądź sucho).

Warstwa zewnętrzna (zabezpieczająca przed przeciekiem) może być wykonana z naturalnej, cieniutkiej, miłej w dotyku, oddychającej i antybakteryjnej wełny lub z cieniutkiego, syntetycznego materiału PUL (lub TPU), który jest zabezpieczony wododporną, paroprzepuszczalną membraną. Dzięki tym materiałom temperatura w pieluszce jest cały czas optymalna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka, w przeciwieństwie do jednorazówki, gdzie temperatura wewnątrz wzrasta i może być niebezpieczna dla okolic intymnych i układu rozrodczego.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ pieluszka wielorazowa przepuszcza powietrze cały czas, natomiast w jednorazowej jest ono przepuszczane tylko do momentu pierwszego wypróżnienia bądź mikcji.

Rozmiary pieluch wielorazowych

Rozróżniamy 4 rozmiary:

  • NB: dla noworodków
  • Mini One Size: rozmiar pośredni między NB a OS
  • One Size: dla większych już dzieci, dla których rozmiar ten wystarcza przeważnie do odpieluchowania
  • One Size+ : powiększony dla większych i starszych dzieci

Zamiennie mogą być używane rozmiary: S, M, L i XL. Możliwe są również rozmiary dla wcześniaków. Dla noworodków pieluszki One Size są za duże i nie powinno się ich stosować u maluszków. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o rozmiarach pieluszek wielorazowych.

Regulacja pieluchy wielorazowej

Zapięcia mogą być najczęściej na rzep lub na napki. W ten sposób reguluje się rozmiar na szerokość, a samymi napkami – na długość.

Gumki na pleckach i w pachwinkach zapobiegają przeciekom i zabrudzeniom ubranka. W jednorazówkach gumka ta jest często za słaba lub nie występuje, i kupka może brudzić ubranko, pościel i otoczenie.

Przecieki w dobrze dobranych i założonych pieluszkach wielorazowych nie zdarzają się w ogóle. Ważne jest, by zwrócić uwagę na umieszczanie gumek w pachwinkach, odpowiednie dobranie rozmiaru pieluszki do dziecka, oraz odpowiednia duża chłonność pieluchy.

Materiały używane do szycia pieluch wielorazowych

Przewagą wielorazówek nad jednorazówkami jest przede wszystkim zastosowanie przy strefach intymnych dzieci naturalnych materiałów o znanym składzie, a nie sztucznych, jak to ma miejsce w jednorazówkach (materiały w nich użyte najczęściej udają bawełnę, choć wcale nią nie są).

Dzięki użyciu tych naturalnych materiałów w wielorazówkach, niepotrzebne jest stosowanie kremów barierowych, ponieważ nie ma wówczas kontaktu i przenikania przez skórę dziecka szkodliwych składników pieluch jednorazowych.

Papierki do zatrzymywania stałych zabrudzeń

Możliwe jest też używanie jednorazowych, naturalnych papierków do wnętrza pieluszek. Dzięki nim łatwiej jest wrzucić zawartość do toalety i nie zabrudzić pieluszki (dotyczy to dziecka po rozpoczęciu rozszerzania diety, wcześniej gdy dziecko jest karmione tylko piersią lub mlekiem modyfikowanym, można wrzucać pieluszki od razu do pralki).

Wyrzucanie stałej kupki do toalety to czynność, którą powinni wykonywać zarówno rodzice używający wielorazowych pieluszek jak i jednorazowych, ponieważ ludzkie odchody nie mogą lądować na wysypisku (ze względów sanitarnych i epidemiologicznych, a w obecnej sytuacji jest to bardzo ważne).

Pranie pieluszek wielorazowych

Pranie odbywa się w pralkach w temperaturze 60° (jeśli chcesz wiedzieć więcej o detergentach, przeczytaj nasz wpis W czym prać pieluchy wielorazowe). Pieluszek nie trzeba gotować ani prasować. Nie trzeba także martwić się o ich higieniczność – przecież pieluszki jednorazowe też nie są poddawane sterylizacji oraz nie są jałowe, i mogą się na nich znajdować bakterie przyczyniające się np. do ZUM.

W utrzymaniu czystości wkładów chłonnych pomaga również słońce, które ma fantastyczne właściwości wybielające podczas suszenia. Należy jednak pamiętać, aby nie suszyć w ostrym słońcu, ani dłużej niż 1-2 godziny. Nie należy również suszyć pieluszek PULem do słońca. Wełnę susz w zacienionym miejscu.

Suszenie pieluszek wielorazowych po praniu może odbywać się tradycyjnie lub w suszarkach bębnowych. Dzięki suszarkom bębnowym liczba pieluszek potrzebnych do komfortowego pieluchowania maleje.

Im większa liczba pieluszek w stosie, tym mniejsze jest ich zużycie i dłuższa żywotność, a później większy zysk przy odsprzedaży (lub lepszy ich stan dla kolejnego dziecka, jeśli się je sobie zostawia).

Pieluchy wielorazowe w innych krajach

Nowoczesne pieluszki wielorazowe są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, skąd się wywodzą, a także w innych krajach Zachodu, np. Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Belgii i innych, gdzie świadomość rodziców wzrasta. W Polsce również rośnie liczba osób ich używających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.