Jak przygotować pieluszki wielorazowe do pierwszego użycia

Czekasz na przesyłkę, potem otwierasz paczkę, a tam… Twoje nowe pieluszki! Zastanawiasz się, jak przygotować je do pierwszego użycia? Poniżej wszystko szczegółowo wyjaśniamy 🙂

Przygotowanie nowych pieluszek wielorazowych do użycia

Materiały, z których szyte są pieluszki, zarówno naturalne i sztuczne, bardzo często zawierają w sobie jeszcze olejki roślinne. W efekcie pieluchy nie mają pełnej chłonności. Aby ją uzyskały, należy kilkukrotnie wyprać pieluszki (w zależności od materiałów, może to być od 5 aż do kilkunastu prań). 

Nie zalecamy jednak prania czystych, nieużywanych pieluszek tak wiele razy. Wystarczy wyprać 1-3 razy do uzyskania zadowalającej chłonności, a pozostałą chłonność pieluszka nabierze już w trakcie użytkowania.

Jeśli posiadamy pieluchy, które dopiero muszą nabrać chłonności, dorzucamy je do prania innych rzeczy – na przykład dziecięcych ubranek czy reszty pieluszek. Ważne jest, by prać je wtedy w proszku (płyny do prania i płukania oblepią włókna i pieluszki nie nabiorą chłonności).

Jeśli chcemy przyspieszyć proces nabierania pełnej chłonności, możemy wlać do miski gorącą wodę (ok. 60st C) i dodać do niej klarowny płyn do mycia naczyń (woda ma się delikatnie pienić), po czym zostawić pieluszki na kilka godzin. Po tym czasie należy je wypłukać. Taki zabieg zastępuje przynajmniej 1 pranie.

Przygotowanie używanych pieluszek wielorazowych

Jeśli kupiliśmy pieluszki na bazarku, na pewno dobrze byłoby je wyprać przed założeniem dziecku na pupę. Jeśli nie mamy pewności, czy poprzedni właściciel dbał o nie w należyty sposób, możemy wykonać po kolei następujące czynności:

Jak przygotować nowe wełniane pieluszki do pierwszego użycia?

Nowe pieluszki wełniane należy w poniższej kolejności poddać następującym zabiegom:

Pomiędzy octowaniem i praniem pieluchy nie muszą wyschnąć. Pomiędzy praniem i lanolinowaniem też nie, ale rekomendujemy wykonywanie kuracji lanolinowej na suchej pieluszce.

Niektórzy producenci sprzedają już zalanolinowane pieluszki, czyli teoretycznie gotowe do założenia. Zawsze zalecamy jednak, aby wyprać je przed założeniem na pupę dziecka. Po praniu nie trzeba lanolinować pieluchy ponownie – aż do chwili, gdy zacznie przeciekać.

Niektórzy producenci czy sklepy mają u siebie dodatkową usługę lanolinowania. Jeśli obawiamy się tego zabiegu, możemy zorientować się, czy taka usługa jest dostępna w danym miejscu.

Są również miejsca, w których można kupić samą usługę lanolinowania (wysyłamy wszystkie pieluszki hurtowo i dostajemy już zalanolinowane).

Przygotowanie używanych wełnianych pieluch wielorazowych

Jak wszystko – używane pieluchy należy oczywiście wyprać.

Warto dowiedzieć się też od poprzedniego właściciela, kiedy wełniaczek był lanolinowany i czy wymaga tego zabiegu. 

Jeśli obawiamy się wykonania tego zabiegu, zawsze warto spytać, czy poprzedni właściciel mógłby  zalanolinować pieluchę przed wysyłką.

Jeśli mamy wątpliwości, czy poprzedni właściciel należycie dbał o pielęgnację swoich pieluszek, możemy wykonać:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.