Jak zacząć wielopieluchować?

Jak zacząć wielopieluchować? Gdzie szukać informacji? Przed rozpoczęciem przygody z wielopieluchowaniem, rodzice zadają sobie wiele pytań. Skąd wziąć pieluchy? Jaki rozmiar? Który system? Ile pieluch potrzebuje nasze dziecko? I wiele wiele więcej… Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Kogo pytać o pieluchy wielorazowe?

Najlepiej poszukać wśród swoich znajomych rodziców, którzy już wielopieluchują. Warto również sprawdzić, czy w Twojej okolicy nie ma rodziców wielopieluchujących. W tym celu polecamy grupy na facebooku Pieluchy Wielorazowe oraz NHN lub Pieluchy wielorazowe bez tajemnic a także WIELOPIELO bez spiny – pieluszki wielorazowe – chat & fun , gdzie można zapytać, czy w danej okolicy nie mieszka jakaś mama, która pokaże Wam swój stos i wytłumaczy co i jak. Istnieją również lokalne grupy wielopieluchowe, gdzie można szukać pomocy, warto ich poszukać.

Gdy nie chcecie ogarniać tych wszystkich informacji samemu, możecie zgłosić się do doradcy pieluchowego, który wszystko Wam wyjaśni i pomoże skompletować stosik.

W razie problemów, zachęcamy również do komentowania naszych artykułów, gdzie nasz zespół i inne mamy będą mogły rozwiać wszelkie wątpliwości.

Skąd wziąć pieluchy?

Do wyboru mamy kilka możliwości. Przy każdym dziecku może sprawdzać się coś innego dlatego warto przetestować, co będzie pasować właśnie Wam.

Poszukać pieluchoteki, która jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Pieluchoteka umożliwia wypożyczenie różnych systemów właśnie po to, abyście mogli przetestować, który najbardziej Wam pasuje. Jeżeli jednak nie mieszkasz w mieście, gdzie znajduje się pieluchoteka, istnieje opcja wysłania pieluch.

Jeżeli jednak jesteście przekonane do jakiegoś systemu, możecie kupić coś w sklepach z pieluszkami wielorazowymi lub na bazarku (grupach sprzedażowych na fb). Osobiście polecam bardziej zakup na bazarku, ponieważ pieluszki te będą już w pełni gotowe do użytku. Przy nowych pieluszkach, z naturalnych materiałów, przed pierwszym użyciem należy je uprać kilka razy, aby nabrały chłonności. Nie polecam jednak kupowania „w ciemno” dużej ilości pieluch z danego systemu. Może się okazać, że AIO, które polecała Wam koleżanka, nie spełni Waszych oczekiwań. Za to spodoba Wam się formowanka i wełniane gacie.

Pieluchy wielorazowe można również zakupić w sklepie stacjonarnym. Zazwyczaj w takich miejscach pracują osoby ,które posiadają wiedzę na temat pieluch wielorazowych i będą w stanie doradzić nam jakieś rozwiązanie.

Jakie rozmiary kupić?

Kolejnym etapem jest zastanowienie się jakie rozmiary będą odpowiednie dla naszego dziecka. Nie każdy rodzic zaczyna swoją przygodę z wielopieluchowaniem od wieku noworodkowego, kiedy to najlepiej sprawdzą się pieluszki w rozmiarze NB. I tak w zależności od tego, jaką wagę i wiek ma dziecko, wybieramy odpowiedzi rozmiar. Więcej o rozmiarach w naszym artykule rozmiary i systemy pieluszkowe.

Jaki system będzie najlepszy?

Warto również poznać wszystkie systemy. Z najbardziej popularnych wyróżniamy AIO (All-in-one), kieszonki plus wkłady czy otulacz i wkład oraz SIO (Snap-in-one). Ważne, aby zdecydować co będzie wam bardziej odpowiadać, czy pul, czy wełna. Również wybór tego jaki materiał będzie dziecko miało przy skórze jest istotny. Wyróżniamy naturalne tkaniny lub takie które dają uczucie świeżości bądź suchej pieluchy. Nie znaczy to oczywiście, że nie możecie w swoim stosie mieć i wełnianych i pulowych pieluch.

Ile pieluch kupić?

Ważna również jest ilość. Określenie ilości pieluch jest również bardzo indywidualną rzeczą. Wpływa na to masa czynników takich jak częstość i ilość oddawanego moczu czy system, jaki wybierzecie, ponieważ jedne pieluchy schną szybciej a inne wolniej.Istotnym czynnikiem jest także częstotliwość prań.

Co oprócz pieluch może mi się przydać?

Ważne jest również przygotowanie innych akcesoriów poza pieluchami. Należą do nich:

  • kosz na brudne pieluchy,
  • detergent do prania pieluch
  • bibułki biodegradowalne-to alternatywa do wyłapywania kupek, nie jest konieczna do wielopieluchowania,
  • worek pul na brudne pieluchy,
  • wkładka sucha pupa,
  • myjki wielorazowe,
  • lanolinę do lanolinowania wełny.

Gdy już macie swoje pieluszki w domu i zaczynacie przygodę z wielopieluchowaniem to czynności, jakie wykonujecie, nie wiele się zmieniają. Podmieniacie po prostu pampers na pieluchę wielorazową i zamiast do kosza na śmieci trafia do kosza z brudnymi pieluchami.

Brakuje odpowiedzi na Twoje pytania? Sprawdź nasze pieluszkowe FAQ lub zajrzyj do Wielopedii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.