Jak założyć pieluszkę wielorazową?

Poprawne założenie pieluszki jest niezwykle ważne, aby pełniła ona swoje podstawowe funkcje: nie przeszkadzała w rozwoju fizycznym, nie przeciekała oraz zatrzymywała kupkę. Często właściwe dobranie chłonności nic nie pomoże, jeżeli pieluszka jest źle ubrana. Więc czas odpowiedzieć na pytanie – jak założyć pieluszkę wielorazową?

Regulacja zapięciem

Pieluszka posiada regulację poziomą (na brzuszku) i pionową. Pozioma jest na rzepy lub napy. O ile rzepy często łatwiej jest intuicyjnie dopasować – o tyle z napkami na początku bywa trudniej.

Ważne jest, aby w przestrzeń pomiędzy brzuszkiem a pieluszką mogły luźno wejść 2 palce. Jest to wyznacznik, że pieluszka nie będzie za ciasna, ani nie będzie za luźna. Powinna ona delikatnie przylegać do brzuszka dziecka i nie odstawać.

W pieluszkach ważna jest też właściwa regulacja pionowa, na długości. Wykonując ją, dbajmy o to, aby nadmiar materiału powstały w miejscu spięcia między dwoma napkami był wywinięty do góry.

Poprawnie wywinięta do góry zakładka

Pieluszka we właściwym ułożeniu nie zakrywa pępka – czyli ważne jest, aby nie była za wysoko. Pieluszka właściwie dopasowana na długości nie powinna ”wisieć do kolan”. Koniecznie powinna być ona sporo nad linią kolan.

Ułożenie gumek

Zbyt duży luz pomiędzy udkami a gumkami przy pachwinach może powodować przecieki. Nie powinna być widoczna przestrzeń pomiędzy udkiem a gumkami.

Pieluszkę trzeba także odpowiednio ułożyć, jeżeli chodzi o gumki w pachwinach: zaczynając od góry poniżej uszu, upychając materiał do wewnątrz, następnie układając gumki możliwie najbardziej w pachwinach dziecka, a nie na udach. Pieluszka powinna optycznie po takim zabiegu zmniejszyć swoją objętość i szerokość w kroku.

Dopasowanie

Właściwie założona pieluszka nie odstaje ani nie ogranicza dziecku ruchów i jest dopasowana jak majteczki.

Pieluszka jest dopasowana i nigdzie nie odstaje

Trzeba sprawdzać, czy dziecko w takiej pieluszce jest w stanie luźno machać nóżkami, przekręcać się, raczkować, wstawać, czy chociażby włożyć nóżkę do buzi. Oczywiście na właściwych etapach i zgodnie z rozwojem dziecka.

Grubość pieluszki

Dobrze dobrana pieluszka jest niezwykle ważna dla komfortu naszych dzieci. Dobierajmy pieluszki tak, żeby pasowały one rozmiarem na nasze dzieci, czyli nie zakładajmy noworodkom pieluszek OS, ani grubych wkładów, których w takim okresie dzieci nie potrzebują. Nie dodawajmy niepotrzebnej chłonności kosztem komfortu dzieci.

Grubość pieluszki poniżej plecków jest szczególnie istotna przy noworodkach i dzieciach, które jeszcze nie chodzą, a uczą się siedzieć i siedzą. Pielucha nie może być gruba, ponieważ dziecko ustawia się w niej w nienaturalnej dla siebie pozycji.

Obecnie na rynku mamy dostępne wkłady, które są zarazem bardzo cieniutkie, a co ważne również dobrze chłonne i szybkoschnące, m.in. z bawełny birdseye.

Trzeba szukać najlepszych rozwiązań dla swojego dziecka, mając na względzie jego komfort i zdrowy rozwój, bo o to w wielopieluszkach przede wszystkim chodzi 🙂

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.