Lanolinowanie wełny – otulacze wełniane, gatki i longi
Lanolinowanie wełny – otulaczy, gatek i longów – zabezpiecza przed przeciekami i wilgocią. Na początku ta nazwa brzmi dość obco, wzbudza niepewność wśród rodziców, ale zapewniamy Was: to wcale nie jest takie skomplikowane 🙂
Co to jest lanolina?
Lanolina to produkt w 100% naturalny. Jest to tłuszcz produkowany przez owce, który chroni zwierzęta przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Lanolina stanowi warstwę izolacyjną.
Tłuszcz pozyskiwany od owiec jest po oczyszczeniu doskonałą substancją, wykorzystywaną w wielu celach. W przypadku pieluszek wielorazowych, lanolina skutecznie zabezpiecza wełnę przed przeciekaniem.
Po co lanolinować wełnę i pieluszki wielorazowe
Lanolinowanie pieluszek wielorazowych, podobnie jak w przypadku owiec, tworzy cienką warstewkę tłuszczu na otulaczu, gatkach czy longach. Dzięki niej, wełna potrafi zatrzymać wilgoć z mokrego wkładu chłonnego czy formowanki.
Lanolina spełnia również dodatkowe funkcje w przypadku pieluch wielorazowych:
- działa antybakteryjnie – rozkłada mocz na sole i wodę,
- nawilża skórę dziecka w kontakcie z pieluszką.
Kiedy lanolinować pieluszki
Wełniana pieluszka nasiąka podczas użytkowania? W takim razie czas na lanolinowanie! Trzy składniki, trochę cierpliwości i otulacz, gatki lub longi znowu nabiorą magicznych właściwości.
Kuracja lanolinowa to nieunikniony element użytkowania pieluszek wełnianych. Dzięki niej wełna pozostaje nieprzemakalna i nie traci swoich właściwości antybakteryjnych. Kiedy lanolinujemy pieluszki?
- gdy kupujemy nowego wełniaka (uwaga: niektórzy producenci sprzedają już zalanolinowaną wełnę lub można skorzystać z usługi lanolinowania),
- gdy pieluszka wełniana zaczyna nam mocno namakać lub przeciekać.
Do lanolinowania używamy lanoliny bezwodnej. Jest ona dostępna w sklepach w opakowaniach o różnych gramaturach. Niektórzy producenci oferują kulki do lanolinowania – jest to gotowa mieszanka lanoliny i mydła. Wystarczy rozpuścić je we wrzątku.
W sklepach dostępne są także gotowe produkty do podtrzymywania działania lanoliny. Nie zastąpią kuracji ale sprawią, że możemy ją robić dużo rzadziej, nawet raz do roku.
Jak lanolinować na zimno

Lanolinowanie na zimno
Narzędzia
- słój lub inne pojemne naczynie
Składniki
- 0,5 łyżeczki lanoliny bezwodnej
- 1 łyżeczka płatków mydlanych / płynu do mycia naczyń (NIE balsamu)
- 1 l wrzątku
Instrukcje
- Wrzątek wlewamy do słoja, dodajemy lanolinę, a potem płatki mydlane/płyn do mycia naczyń. Możecie też zmienić kolejność: najpierw wrzucić płatki, później dodać lanolinę.
- Wszystko energicznie mieszamy do uzyskania jednorodnego mlecznego roztworu.
- Na początku rozpuszczamy lanolinę i płatki mydlane w mniejszej ilości wrzątku i dolewamy chłodnej wody – tym sposobem możemy skrócić czas oczekiwania na osiągnięcie odpowiedniej temperatury kuracji. Uwaga! Zbyt szybkie dolewanie wody do wrzątku, ze zbyt silnym ciśnieniem lub zbyt zimną wodą, mogą ściąć lanolinę.
- Można także zastosować inny przepis, z wolniejszym przebiegiem, ale łatwiejszy, który rekomenduje PielOla – Doradca Pieluchowania Wielorazowego: lanolinę oraz płatki mydlane bądź płyn do mycia naczyń mieszamy w całym litrze wrzątku, a następnie gdy roztwór ochłodzi się do temperatury 30-40°C (woda ciepła na dotyk), wkładamy do środka nasze wełniaki odwrócone na lewą stronę.
- Otulacze trzymamy w kuracji od 3-6 godzin, gatki i longi nawet do 8 godzin.
- Z czasem, gdy kuracja stygnie, na powierzchni może się wytrącić osad. Aby uniknąć plam na pieluszkach, wkładamy do słoika/garnka coś ciężkiego tak, by pieluszka znajdowała się poniżej tafli wody. Przed wyciągnięciem wełniaka z kuracji, zbieramy z góry lanolinowy kożuch łyżką.
- Po zakończonej kuracji lanolinowej wyciągamy wełniaki i płuczemy je w wodzie o temperaturze zbliżonej do temperatury kuracji, z której zostały wciągnięte. Po wypłukaniu możemy wycisnąć nadmiar wody w ręcznik, dzięki czemu skracamy czas schnięcia.
Notatki
Jak lanolinować na gorąco
Kiedy przyda się przepis na kurację lanolinową na gorąco? W dwóch przypadkach:
- gdy chcemy z jakiegoś powodu dodatkowo odkazić wełnę,
- gdy wełniak okaże się wyjątkowo oporny na zwykłe lanolinowanie na zimno.

Lanolinowanie na gorąco
Narzędzia
- słój lub inne pojemne naczynie
Składniki
- 0,5 łyżeczki lanoliny bezwodnej
- 1 łyżeczka płatków mydlanych / płynu do mycia naczyń (NIE balsamu)
- 1 l wrzątku
Instrukcje
- Wrzątek wlewamy do słoja, dodajemy łyżeczkę lanoliny oraz płatków mydlanych/płynu do mycia naczyń.
- Wszystko energicznie mieszamy do uzyskania jednorodnego, mlecznego roztworu.
- Gdy roztwór ochłodzi się do temperatury pokojowej, wlewamy go do garnka i wkładamy do środka nasze wełniaki odwróconego na lewą stronę.
- Podgrzewamy garnek bardzo, bardzo powoli do temperatury około 70° (NIE doprowadzamy do wrzenia).
- Pozwalamy kuracji wystygnąć. Nie mieszamy, nie wstrząsamy w tym czasie naczynia. Następnie wyciągamy wełniaki, płuczemy je w chłodnej wodzie, wydeptujemy nadmiar wody i suszymy na płasko.
- Można też lanolinować na gorąco w piekarniku. Wstawiamy naczynie z roztworem do chłodnego piekarnika, nastawiamy na 70°. Kiedy piekarnik się nagrzeje, trzymamy chwilę, wyłączamy go, uchylamy drzwiczki i czekamy, aż roztwór ostygnie. Pozostałe kroki tak jak w przypadku lanolinowania w garnku.
Notatki
Jak ocenić, czy lanolinowanie było skuteczne
Gdy wełniana pieluszka wielorazowa wyschnie i mamy wątpliwości, czy lanolinowanie się powiodło, można wykonać prosty test.
Otulacz, gatki lub longi delikatnie kropimy kilkoma kroplami czystej, zimnej wody. Jeśli krople będą utrzymywać się na powierzchni wełny zamiast od razu wsiąkać w materiał – mamy pewność, że pielucha równie dobrze będzie sobie radzić z mokrym wkładem lub formowanką. Gdy test wody się nie powiedzie i woda od razu będzie wsiąkać w pieluszkę, wtedy wskazane jest powtórzenie kuracji lanolinowej.
Jak ponownie wykorzystać kurację lanolinową
Kuracja lanolinowa po użyciu może się jeszcze przydać! Oto kilka sposobów:
- do zalanolinowania kolejnych pieluszek – po podgrzaniu oraz dodaniu do kuracji lanoliny i mydła/płynu,
- do lanolinowania wełnianych ubranek,
- do kąpieli lub odmoczenia stóp – lanolina ma właściwości nawilżające.
One Comment