Nocne pieluchowanie

Wiele z Was odkłada decyzję o nocnym pieluchowaniu z obawy o wiecznie mokre łóżko lub konieczność częstych zmian pieluszki, które mogłyby wybudzić dziecko. Nocne pieluchowanie nie jest wcale trudne! Podpowiemy Wam, jak się do niego odpowiednio przygotować.

Mamy kilka opcji do wyboru. Jaki system wybierzemy, zależy od nas, od naszych preferencji, upodobań i zapotrzebowania.


U noworodków sprawa jest prosta, ponieważ zazwyczaj pieluszka zmieniana jest co karmienie. Warto zainteresować się zmianą systemu na bardziej chłonny, gdy dziecko przesypia już ciągiem około 5 godzin.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy też od tego, ile sikają Wasze pociechy. Jedne piją więcej i tym samym więcej sikają, inne siusiają mniej. Jak już wspomniałam, opcji jest kilka. Postaram się opisać je wszystkie, a wybór pozostawiam Wam.

Otulacz z wkładem lub kieszonka z wkładem

Jest to fajne rozwiązanie dla „małych” sikaczy. Jeżeli Wasze dzieci nie siusiają dużo, to w nocy można użyć kieszonki bądź otulacza z dodatkowym wkładem i bosterem (dodatkowy wkład, mający na celu zwiększyć chłonność pieluchy).

Otulacz PUL z wkładem chłonnym

Należy pamiętać, aby booster umieścić w miejscu, gdzie kierowany jest strumień moczu (zazwyczaj chłopcy sikają do przodu pieluszki, a dziewczynki w jej środek). Dużym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż taki zestaw nie będzie robił na pupci Waszego dziecka „dużego pakietu”, który może być dla maluszka niewygodny.

Dzięki różnorodności wkładów chłonnych na rynku, można wybrać najlepszą opcję dla siebie. U jednych sprawdzi się tetra, a u innych prefold lub wkład długi.

Formowanka + otulacz/ gatki/longi

To rozwiązanie dla większych sikaczy. Formowanka to wkład chłonny, który kształtem przypomina całą pieluchę. Czasami ma formę kieszonki, do której należy samemu dobrać wkład chłonny, a czasem stanowi samodzielną, gotową do założenia pieluszkę. Jest stworzona w 100% z warstwy chłonnej, a więc konieczne jest ubranie na nią warstwy nieprzemakalnej, jaką jest PUL lub wełna. Tutaj również możliwy jest wybór między:

  • gatkami,
  • longami,
  • otulaczem.

Otulacz, który można zastosować na formowankę to ten sam otulacz, którego używacie w ciągu dnia. Należy pamiętać, żeby otulacz był założony tak, aby żadna część formowanki nie wystawała poza niego. Inaczej może dojść do przecieku.

Właśnie dlatego najpraktyczniejsze wydają się gatki/longi, ponieważ na pewno pokryją one całą formowankę.

Formowanka i krótkie, wełniane gatki

Gatki swoim wyglądem przypominają spodenki z krótkimi nogawkami. Longi to również spodenki, ale ubierane w chłodniejsze dni, ponieważ mają długie nogawki. Mogą być uszyte z wełny oraz z PULu, jednak bardziej popularne są gatki wełniane.

Formowanka i longi z wełny

Należy pamiętać, że jeżeli chcemy używać gatek lub longów do pieluchowania nocnego, to najlepiej sprawdzą się z nimi formowanki, ponieważ wkładu nie będzie mało co „trzymać” i będzie się przemieszczał, nie spełniając swojej funkcji.

SIO* + nocny wkład

Ta propozycja dotyczy pulowego otulacza, który ma wmontowane napy. Dzięki nim możemy wpiąć w pieluszkę wkład chłonny. Pieluszka ta sprawdza się również w dzień. Na noc wkład należy zmienić na bardziej chłonny.

SIO z wkładem wpiętym na napki

Plusem tego rozwiązania jest to, że jeżeli otulacz nie zostanie zabrudzony, możemy użyć go kilkukrotnie. Ma tę przewagę nad otulaczem bez wmontowanych nap, że wpięty wkład nie przemieszcza się podczas zakładania pieluchy dziecku.

AIO* + Booster

Z powodzeniem, na nocne pieluchowanie, można również wykorzystać aio (all in one – wszystko w jednym). Jeżeli uwielbiacie Wasze aio i preferujecie ten system, to z dodatkowym bosterem, który zwiększy ich chłonność, może stanowić Wasze rozwiązanie na nocne pieluchowanie.

Pieluszka AIO – najbardziej przypomina pampersa

Trzymam kciuki za tych, którzy dopiero zaczynają nocne pieluchowanie. Życzę Wam, abyście szybko znaleźli swoją drogę i aby Wasze łóżko pozostało suche.

Jeżeli martwi Cię kwestia zmoczonego łóżka, możesz dodatkowo wyposażyć się w podkład, który również może być wykonany z materiału PUL lub wełny. Zabezpieczy on Wasze materace przed zalaniem.

Jeżeli znacie jeszcze jakieś pieluchowe patenty na noc, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

*objaśnienie pojęć znajdziesz w naszym słowniku wielopieluchowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.