Nocne pieluchowanie

Wiele z Was odkłada decyzje o nocnym pieluchowaniu z obawy o wiecznie mokre łóżko lub konieczność częstych zmian pieluszki, które mogłyby wybudzić dziecko. Nocne pieluchowanie nie musi być wcale trudne, należy się do niego odpowiednio przygotować.

Mamy kilka opcji do wyboru. Jaki system wybierzemy, zależy od nas, od naszych preferencji, upodobań i zapotrzebowania.
U noworodków sprawa jest prosta, ponieważ zazwyczaj pieluszka zmieniania jest co karmienie. Warto zainteresować się zmianą systemu, gdy dziecko przesypia już ciągiem około 5 godzin.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy również od tego, ile sikają wasze pociechy. Jedne piją więcej i tym samym więcej sikają, inne siusiają mniej. Jak już wspomniałam, opcji może być kilka. Postaram się opisać je wszystkie, a wybór pozostawiam Wam.

Otulacz z wkładem lub kieszonka z wkładem

Jest to fajne rozwiązanie dla „małych” sikaczy. Jeżeli Wasze dzieci nie siusiają dużo, to w nocy można użyć kieszonki bądź otulacza z dodatkowym wkładem lub bosterem (dodatkowy kład, mający na celu zwiększyć chłonność pieluchy).

Należy pamiętać, aby dodatkowy wkład umieścić w miejscu, gdzie kierowany jest strumień moczu (zazwyczaj chłopcy sikają do przodu pieluszki a dziewczynki w jej środek). Dużym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż taki zestaw nie będzie robił na pupci waszego dziecka „dużego pakietu”, który może się w oczach rodziców wydawać niewygodny. Dzięki różnorodności wkładów chłonnych z otulaczami i kieszonkami można „kombinować”. U jednych sprawdzi się tetra a u innych prefold lub wkład długi.

Formowanka + otulacz czy gatki/longi

To rozwiązanie dla większych sikaczy. Formowanka to wkład chłonny, który kształtem przypomina całą pieluchę. Jest stworzona w całości z warstwy chłonnej, a więc konieczne jest ubranie na nią warstwy nieprzemakalnej, jaką jest pul lub wełna. Tutaj również możliwy jest wybór między otulaczem lub gatkami czy longami. Formowanka jest stworzona z różnych materiałów chłonnych. Wkłady chłonne mogą być wszyte na stałe bądź wpinane na napy. Należy popróbować, co się u Was sprawdzi.

Otulacz, który można zastosować to ten sam otulacz używany przez Was w ciągu dnia. Należy pamiętać, żeby otulacz był założony tak, aby żadna część formowanki nie wystawała poza niego. W tym wypadku najpraktyczniejsze wydają się gatki/longi, ponieważ na pewno pokryją one całą formowankę.

Gatki swoim wyglądem przypominają spodenki z krótkimi nogawkami. Longi to również spodenki ubierane w chłodniejsze dni, ponieważ mają długie nogawki. Mogą być uszyte z wełny oraz z pulu jednak bardziej popularne są gatki wełniane. Należy pamiętać, że leżeli, chcemy używać ich do pieluchowania nocnego, to najlepiej sprawdza się z nimi formowanki, ponieważ wkładu nie będzie mało co „trzymać” i będzie się przemieszczał, nie spełniając swojej funkcji.

SIO* + nocny wkład

Ta propozycja dotyczy pulowego otulacza, który ma wmontowane napy dzięki, którym możemy wpiąć w pieluszkę wkład chłonny. Pieluszka ta sprawdza się również w dzień. Na noc wkład chłonny należy zmienić na bardziej chłonny. Plusem tego rozwiązania jest to, że jeżeli otulacz ten nie zostanie zabrudzony, możemy użyć go kilkukrotnie. Ma tę przewagę nad otulaczem bez wmontowanych nap, że wpięty wkład nie przemieszcza się podczas zakładania pieluchy dziecku.

AIO* + Booster

Z powodzeniem, na nocne pieluchowanie, można również wykorzystać aio (all in one-wszystko w jednym). Jeżeli uwielbiacie Wasze aio i preferujecie ten system to z dodatkowym bosterem, który zwiększy ich chłonność, może stanowić wasze rozwiązanie na nocne pieluchowanie.

Trzymam kciuki za tych, którzy dopiero zaczynają nocne pieluchowanie. Życzę Wam, abyście szybko znaleźli swoją drogę i aby Wasze łóżko nie często obrywało sikiem.

Jeżeli martwi Cię kwestia obsikanego łóżka, warto zainwestować w podkład, który również może być wykonany z materiału pul lub wełny zabezpieczy on Wasze materace przed zalaniem, a i jak pięknie prezentuje się pod leżącym bobasem.

Jeżeli znacie jeszcze jakieś pieluchowe patenty na noc, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

*objaśnienie pojęć znajdziesz w naszym słowniku wielopieluchowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.