Pieluchowanie noworodka

Stało się! Jesteś w ciąży… Całymi dniami i nocami myślisz o maleństwie, które już niedługo przyjdzie na świat i zaszczyci Was swoją obecnością. Czas zrobić listę zakupów: Łóżeczko – jest. Przewijak – jest. No to czas na wyprawkę i przygodę pod tytułem pieluchowanie noworodka!

Jeśli podjęłaś decyzję, że będziesz pieluchować wielorazowo – gratulacje! Przejdziecie przez pieluchowanie ekologiczne, ekonomicznie, zdrowo, a zarazem piękne i estetyczne!

Wyprawkę można zacząć kompletować około 4 miesiąca, aby móc dobrze się do tego przygotować i rozłożyć w czasie koszty. Niektórzy są jednak zwolennikami kupowania pieluszek wtedy, gdy da się już z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć wagę dziecka. Wtedy pieluszki można lepiej dopasować do indywidualnych potrzeb.

Pieluchowanie noworodka wymaga troszeczkę innego podejścia, niż ma to miejsce w przypadku niemowlęcia lub starszego dziecka. Wśród tych różnic wymienić można między innymi: mniejszy rozmiar pupki, częstszą potrzebę zmian pieluszek oraz występowanie płynnych kupek.

Odpowiedni rozmiar

Pieluszki, jak wspomnieliśmy w jednym z poprzednich postów, dzielą się ze względu na rozmiar głównie na NB (noworodkowy) i OS (uniwersalny, jeden rozmiar z regulacją). Rozmiar NB posłuży nam od urodzenia do ok. 6 miesiąca (chyba, że dziecko dużo szybciej przybiera na masie – wtedy warto rozważyć pośredni rozmiar mini OS), a następnie możemy zaopatrzyć się w rozmiar OS, który już może nam służyć do odpieluchowania.

Używanie rozmiaru OS u noworodka nie jest możliwe! Pieluchy dla noworodka muszą być dopasowane do jego małych wymiarów. Nie mogą zakrywać pępka, uciskać brzuszka ani udek, a także musimy zwrócić uwagę, aby dziecko miało płasko pod pleckami. Noworodek dużo czasu spędza na plecach, szczególnie w czasie snu, a pozycja z uniesioną pupą jest niezgodna z anatomią.

Częstotliwość wypróżnień

Drugą różnicą w pieluchowaniu noworodka jest częstotliwość wypróżnień malucha. Przyjmuje się, że zdrowy noworodek robi kilka dwójek dziennie, a zdarza się, że jest ich nawet kilkanaście. Zazwyczaj również bardzo często siusiają i z tego względu liczba zmian pieluszek zazwyczaj waha się w zakresie 10-20 dziennie. Musimy zatem przygotować sobie odpowiednią liczbę zmian pieluszek, uwzględniając czas prania i schnięcia.

Płynna kupka

Trzecim powodem, dla którego podczas okresu noworodkowego korzystamy z innych rozwiązań niż w okresie późniejszym jest fakt, iż kupka noworodka ma płynną konsystencję. Dlatego jeżeli zdecydujemy się na używanie otulacza (PUL lub wełnianego), wkład chłonny musi być odpowiednio dopasowany – tak, aby wyłapać mleczną kupkę i abyśmy mogły użyć tego otulacza ponownie.

Pomogą nam w tym:

  • tetra – którą możemy złożyć na tysiąc sposobów, a następnie spiąć klamerką snapi (zastępca agrafki),
  • wkłady z burtami – dzięki burtom płynna dwójka zostaje w ryzach,
  • prefold, preflat, evoflat – w różnych wariantach i kształtach, z gumkami lub profilowane,
  • formowanki – świetne rozwiązanie na noc i dla dużych sikaczy. Śmiało możemy na nie zakładać wełniane gatki lub longi zamiast otulacza.

Do dyspozycji mamy jeszcze dwa systemy. Są one najwygodniejsze w użyciu, jednak przez to, że po jednym założeniu całość wędruje do prania, potrzebujemy mieć ich dużo (i zdecydowanie więcej niż przy rozmiarze OS):

  • AIO,
  • kieszonki.

Najlepszą opcją, którą polecamy, jest zaopatrzyć się w stosik mieszany – czyli wszystkiego po trochu, aby móc przetestować różne systemy. Warto mieć chociaż kilka AIO, które są wygodne na wyjścia, np. do lekarza. Istnieje równiez opcja wypróbowania pieluszek np. w Pieluchotece.

Jak widzisz, wielopieluchowanie noworodka nie jest trudne, lecz jest… inne. Warto znać wymienione powyżej różnice, aby odpowiednio przygotować się do przygody z pieluszkami wielorazowymi oraz wkroczyć w świat wielo z pozytywnym nastawieniem!

P.S. Pamiętaj, że w świecie wielo jest mnóstwo osób, które chętnie pomogą Ci w wybraniu odpowiedniego sposobu wielopieluchowania i kompletowaniu wyprawki!

P.S.2. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał – niektórzy przechodzili na wielo kilka dni przed odpieluchowaniem i to też jest wspaniałe! Nigdy nie jest za późno na zmianę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.