Pieluchowanie w rozmiarze One Size

Pieluchowanie w rozmiarze One Size różni się od pieluchowania noworodka. Często sprawdzone systemy przestają wystarczać i uczymy się wielopielo na nowo. Oto kilka rad.

Kiedy dziecko zaczyna nosić pieluchy one size?

Dziecko w wieku ok. 5 miesięcy (w zależności od budowy i wagi dziecka) wyrasta z pieluszek w rozmiarze NB i dorasta do pieluszek w rozmiarze One Size, które zwykle wystarczają do końca okresu pieluchowania – dzięki regulacji na długość i w pasie.

W tym czasie dziecko zaczyna dużo się ruszać i wielu rodziców woli rozwiązania, w których wkład chłonny trzyma się otulacza – kieszonek, AIO lub SIO. Dla uciekających z przewijaka dzieci można znaleźć pieluszki w wersji pants (zapinane na bioderkach). Można mieć wyprawkę złożoną z różnych systemów.

Łapanie kupki w pieluchach OS

Kupka w tym okresie nie pojawia się tak często, jak u noworodka i wraz z rozszerzaniem diety staje się bardziej stała. Nie są więc konieczne wkłady “łapiące” zawartość przed wypływem na otulacz, za to preferowane są wkłady z dobrą chłonnością, np.:

  • duże (np. 70×70 lub 80×80) tetry o wysokiej gramaturze (np. 160-180g),
  • większe prefoldy i wkłady składane,
  • długie, np. 3-warstwowe wkłady bambusowe,
  • wkłady hybrydowe.

Wkłady z mikrofibry (takie jak dołączane do chińskich kieszonek) mogą okazać się mało chłonne.

Przydatne mogą okazać się mini boostery np. z lnu, konopii lub Evolonu®, które zwiększają chłonność, ale nie powiększają znacząco “pakietu” na pupie. Wymienione materiały chłoną dużo, ale dość wolno, więc najlepiej kłaść je między właściwy wkład a otulacz.

Ile wkładów chłonnych potrzeba do rozmiaru OS?

Potrzebną liczbę wkładów można obliczyć ze wzoru:

(liczba zmian na dzień) * (liczba dni, co ile chcesz robić pranie + 1 na schnięcie)

np. 7 zmian na dzień * (pranie co 2 dni + 1) = 7 * (2 + 1) = 21.

Tak samo można wyliczyć liczbę AIO i kieszonek (przy czym kieszonek może być trochę mniej niż wkładów, bo szybciej schną).Jeśli używamy otulaczy, może być ich 3-4 razy mniej niż wkładów.

Niektórzy rodzice używają też pieluszek w rozmiarach miniOS, M, L. Mini OS sprawdzi się u większych noworodków lub bardzo drobnych dzieci (część dzieci nigdy nie dorasta do rozmiaru OS). Rozmiary M i L nie mają regulacji na długość i sprawdzą się zwłaszcza u tych dzieci, którym przeszkadzają napki przy nóżkach.

Jakie są Wasze ulubione pieluszki OS?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.