Pranie i octowanie wełnianych pieluch wielorazowych

Wełniane pieluszki wielorazowe zazwyczaj nie muszą być prane tak samo często, jak pieluchy PUL. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo wykonać pranie wełnianych pieluch wielorazowych i długo cieszyć się ich niezwykłymi zaletami.

Zasady prania pieluch wełnianych

Pieluszki wełniane możemy prać ręcznie lub w pralce na programie do wełny (zwróć uwagę na zalecenia producenta).

Najczęstszymi przyczynami uszkodzeń wełny są:

 • nagła zmiana temperatury (np. inna temperatura wody do prania i inna do płukania, lub gdy wystawimy ją na zbyt silne słońce/położymy na kaloryferze),
 • nadmierne pocieranie, wyżymanie lub tarmoszenie,
 • nieodpowiednie detergenty.

Wystarczy postępować z wełną delikatnie, a ona będzie długo służyć nam i naszym pieluchowanym dzieciom.

Octowanie pieluch wełnianych 

Octowanie wełny służyć może dwóm celom. W przypadku nowych pieluszek, zamyka barwnik we włóknach, czyli po prostu zapobiega farbowaniu. Wystarczy, że zrobimy to raz, nie musimy już później ponawiać tego zabiegu. 

Octowanie przyda się później tym pieluszkom, które brzydko pachną mimo prania. Czasem, np. w okresie ząbkowania, także w wełnie mogą pojawić się złogi moczu. Octowanie powinno rozwiązać ten problem.

Octowanie pieluch wełnianych

Czas przygotowania 5 min
Moczenie 30 min
Całkowity czas 35 min

Narzędzia

 • słoik lub inne naczynie

Składniki  

 • 5 l wody w temperaturze pokojowej
 • 250 ml ocet

Instrukcje 

 • Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i wrzucamy wełniaka tak, aby cały był zanurzony.
 • Po upływie 30 minut do 1h wyciągamy wełniaka, odciskamy nadmiar wody (NIGDY nie wykręcamy i nie wyżymamy wełniaków), płuczemy w letniej wodzie, wydeptujemy w ręcznik i suszymy na płasko.

Notatki

Jeśli jest to nowy wełniak, to kolejność jest taka: octowanie – pranie – lanolinowanie (zalecamy lanolinowanie suchych otulaczy).
Gdybyśmy potrzebowali większej ilości roztworu (np. na większe longi czy baggy), ważne aby pamiętać, że jedna porcja to szklanka octu na litr wody.

Detergenty do prania pieluszek wełnianych 

Do prania wełnianych pieluch wielorazowych zalecamy wyłącznie płyny przeznaczone do prania wełny.

W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzają się płyny ekologiczne (dostępne w większości sklepów z pieluchami wielorazowymi), ponieważ wełna używana do pieluch należy do delikatnych. Drogeryjne płyny mogą okazać się dla niektórych gatunków wełny zbyt mocne.

Dawkowanie: zgodnie z zaleceniami producenta.

Pranie wełnianych pieluszek wielorazowych

Pranie wełnianych pieluszek wielorazowych może odbywać się w pralce lub ręcznie. 

W przypadku korzystania z pralki, zawsze na programie do wełny i tylko, jeśli producent dopuszcza taki sposób prania. Najlepiej sprawdzają się pralki z certyfikatem Woolmark, ponieważ ich program do wełny został sprawdzony. Ważne jest, by prać pieluszki w niskiej temperaturze, a także by płukać je w takiej temperaturze, jakiej jest pielucha (bez zbyt dużych różnic temperatur).

Jak przebiega ręczne pranie wełnianych pieluch wielorazowych? Do miski z ciepłą wodą (30-40st) wlewamy detergent (ilość zgodna z zaleceniami producenta), wkładamy pieluszki, zagniatamy, delikatnie tarmosimy. Możemy zostawić pieluszki w roztworze na około 1h. Po tym czasie płuczemy pod bieżącą wodą (temperatura zbliżona do tej, z której wyciągnęliśmy wełniaki). Pieluszki odgniatamy z nadmiaru wody (nie wykręcamy i nie wyżymamy) w suchy ręcznik.

Jeśli potrzebujemy jedynie miejscowo zaprać wełnianą pieluchę, zwilżamy brudne miejsce ciepłą wodą (30-40st), nakładamy niedużą ilość detergentu, a następnie delikatnie zagniatamy poplamione miejsce (nie pocieramy). Płuczemy w tej samej temperaturze.

Suszenie pieluch z wełny 

Po wyjęciu z pralki pieluszki nie wymagają odwirowania, więc jedynie rozwieszamy je na płasko na suszarce. Z dala od bezpośredniego źródła ciepła.

Po praniu ręcznym, najlepiej wełniaki położyć na rozłożonym ręczniku, przykryć drugim i wydeptać. Następnie rozwiesić na płasko na suszarce, z dala od bezpośredniego źródła ciepła. 

Pieluszek wełnianych nie suszymy w suszarkach bębnowych.

Wywabianie plam z wełny

Jak już wyżej wspominaliśmy, pieluszki z wełny wymagają delikatnego traktowania. Z tego powodu nigdy nie używamy do nich mocnych odplamiaczy.

Rekomendowane do odplamiania wełny środki to:

 • spray z mydłokrzewu,
 • mydełko galasowe,
 • mydełko kokosowe.

Ważne jest, by w przypadku używania mydełek nie pocierać intensywnie materiału, gdyż może go to sfilcować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recipe Rating
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.