Przecieki – przyczyny i rozwiązania

Stało się – paczka do Ciebie dotarła, praktycznie rozdarłaś ją zębami, wyciągasz pieluszki wielorazowe. Są takie piękne! Pranie, suszenie, są!
Zakładasz je na pupkę dziecka i… wielkie rozczarowanie. Wciąż zdarzają się przecieki. Bodziak do wymiany, gatki do wymiany, być może pościel w łóżeczku również. Co się stało? Jak do tego doszło?

Źle założona pieluszka wielorazowa

Początki każdej przygody bywają trudne – w końcu nie od razu Rzym zbudowano!

Co do zasady, dobrze założona pielucha wielorazowa będzie chronić przed zalaniem ubranko dziecka o wiele lepiej niż jednorazówka, ze względu na gumki w strategicznych miejscach (pachwiny, plecki).

Przy zakładaniu pieluszki, chcąc uniknąć przecieku, trzeba zwrócić uwagę:

  • czy gumki nie odstają w pachwinach
  • oraz czy wkład chłonny nie wysunął się spod otulacza i to on nie jest winowajcą mokrego ubranka.

Rozwiązanie problemu:

Trening zakładania pieluszki (na pewno bardzo szybko załapiecie co i jak!). Warto wrócić do naszego wpisu o tym, jak prawidłowo założyć pieluszkę wielorazową.

Źle dobrany wkład chłonny

Świat wielorazowych pieluszek charakteryzuje się bardzo szerokim wyborem właściwie wszystkich jego elementów. Wśród wielu krojów, rozmiarów czy modeli otulaczy i kieszonek, należy jeszcze pamiętać o wkładzie chłonnym dobranym do aktualnych potrzeb naszej wielopupki.

Jeżeli nie docenimy jej możliwości i wybierzemy dla naszej pociechy wkład o zbyt słabej chłonności, to możemy liczyć się z widmem powodzi.

Jak sprawdzić czy chłonność naszych wkładów jest adekwatna do potrzeb?

Jeżeli zauważymy, że tam gdzie bezpośrednio leci cały ładunek siuśków jest bardzo, bardzo mokro, to znak, że czas pomyśleć o większej chłonności. Możemy także przedobrzyć, umieszczając w wąskiej pieluszce za szeroki wkład lub wkład za gruby.

W takiej sytuacji pielucha nie będzie nam się dobrze układała i może odstawać, co w oczywisty sposób spowoduje przeciek.

Nie możemy też włożyć zbyt wąskiego wkładu do szerszej pieluszki – w takim wypadku może dojść do sytuacji, w której PUL lub wełna zostaną „zalane” bezpośrednio i tym samym pieluszka nam się zmoczy.

Rozwiązanie problemu

  • dobranie wkładu do aktualnych potrzeb naszego dziecka lub dołożenie boostera,
  • dobranie grubości i szerokości wkładu do pieluszki wielorazowej, którą chcemy założyć.

Zatłuszczone wkłady

Powodem przecieków mogą być także zatłuszczone wkłady. Problem ten dotyczy raczej produktów wykonanych z syntetycznych materiałów.

Jeżeli pielucha przeciekła, a wkład jest suchy, prawdopodobnie stracił na chłonności przez kontakt z kremami stosowanymi do pielęgnacji niemowlęcej pupy, został wyprany z dodatkiem płynu do płukania tkanin lub w detergencie do prania, który ma w swoim składzie mydło powyżej 5%.

Rozwiązanie problemu

Odtłuszczanie wkładów chłonnych.

Uszkodzenie pieluchy

Czasami powodem przecieku może być uszkodzenie mechaniczne pieluchy. Jak poznać czy PUL jest jeszcze sprawny? Po pierwsze, obróć pieluszkę na lewą stronę i zobacz jak wygląda pielucha w środku. Rozwarstwiony PUL wygląda jakby ktoś nałożył foliową siatkę na pieluszkę.

W większości przypadków możesz na taki widok oddać cześć jej wiernej służbie minutą ciszy (chociaż zdarzają się historie, gdzie taka pieluszka nadal działa). Można też dokonać eksperymentu empirycznego: włożyć pieluszkę pod kran i nalać do niej wodę. Jeżeli zaczyna przeciekać oznacza to, że niestety mamy do czynienia z wielotrupkiem.

Rozwiązanie problemu

Niestety uszkodzonego PULu nie da się naprawić. Jednak nie oznacza to, że twój wielotrupek ma wylądować na śmietniku.
Niektóre mamy zgłębiające tajniki szycia chętnie przyjmą wielotrupka, aby wykorzystać go do tworzenia własnych wykrojów.
Mamy prowadzące warsztaty z wielopieluchowania także mogą chcieć przygarnąć taką pieluszkę jako model pokazowy.
Jeżeli powyższe rozwiązania cię nie przekonują, być może lala Twojej starszej pociechy potrzebuje ładnej pieluszki?

A jeżeli PUL jest sprawny, ale uszkodzone są gumki, rzepy lub napki?

Rozwiązanie problemu

W większości przypadków sparciałe gumki, stare rzepy oraz uszkodzone napki można wymienić – po takim liftingu pieluszka jest z nami nadal, a my możemy cieszyć się jej nową funkcjonalnością.

Przeciekający otulacz wełniany

Czasami otulacze wełniane nie nasiąkają lanoliną tak jak powinny, i nie zyskują swoich wyjątkowych, wodoodpornych właściwości.

Rozwiązanie problemu

Prawdopodobnie otulacz wymaga powtórzenia kuracji lanolinowej.

Zbyt rzadko zmieniana pieluszka

Należy pamiętać, że pieluszki należy zmieniać za dnia co maksymalnie 2-3 godziny. Jeżeli zapomnimy o zmianie, a dziecko nam nie przypomni, przeciek może się zdarzyć. Oczywiście należy pamiętać, że każde dziecko ma nieco inne potrzeby i inną tolerancję na uczucie wilgoci w pieluszce, dlatego musimy dopasować tryb zmian pieluszek do naszego dziecka.

Rozwiązanie problemu

Zmiana pieluszki adekwatna do potrzeb dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.