Rozmiary i systemy pieluszkowe

Każdy kto zaczynał napewno zastanawiał się 100 razy „Jaki rozmiar?”, „Po co mi NB?”, „Czym różni się formowanka od AIO?”. Sama zaczynając swoją przygodę z pieluszkami wielorazowymi czułam się tak, jakby mówiono do mnie w obcym języku.
Z czasem jednak, okazało się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Dziś postaram się wyjaśnić Wam, jakie mamy rozmiary i systemy pieluszkowe.

Rozmiary pieluch wielorazowych

NB (New Born)

Pieluszki z przeznaczeniem dla noworodka od urodzenia do około 5-7kg

MOS (Mini One Size)

Rozmiar uniwersalny, z regulacją na długości i w pasie. Dostępne są z zapięciem standardowym z przodu na napy lub rzepy oraz z zapięciem Pants, czyli zapięciem na bioderkach. Przedział wagowy to od ok. 4,5 kg do 10kg.

OS (One Size)

Wszystko jak w rozmiarze Mini OS, aczkolwiek przedział wagowy jest ciut bardziej rozciągnięt, bo od około 5kg do ok. 15kg

OS+ (One Size +)

Powiększony rozmiar OS o przedziale wagowym od ok. 8 kg do nawet 18kg

Inne rozmiarówki

Coraz częściej dostępne są również pieluszki w rozmiarach XS, S, M, L i XL. Najczęściej mają zapięcie bioderkowe, czyli Pants i nie są regulowane na długości. Ich zakres wagowy jest bardziej okrojony.

Przedział wagowy różni się w poszczególnych firmach. Trzeba rownież pamiętać, że podana waga jest orientacyjna, gdyż dzieci mają zróżnicowaną budowę ciała – gabaryty.

Systemy pieluszkowe

Obecnie na rynku, mamy do wyboru wiele systemów, producentów i rodzajów materiału. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i pasującego do dziecka.

Kieszonka

Jak sama nazwa wskazuje, jest to pieluszka z kieszonką, do której wkładamy wybrany wkład w zależności od potrzeb. Jej zewnetrzna warstwa to nieprzemakalny, aczkolwiek paroprzepuszczalny, oddychajacy material PUL. Natomiast warstwa wewnetrzna to do wyboru bambus, bawełna, coolmax, termo lub mikropolar.

Otulacz

Otulacz nie posiada warstwy chłonnej. Konieczne jest zastosowanie pod otulacz formowanki, prefoldu, tetry lub wkładu chłodnego.

Wełniany

w 100% naturalny, oddychajacy oraz termoregulacyjny. Dodatkowym plusem jest to, że nie musimy prać go po każdym użytku, gdyż wełna ma właściwości bakteriobójcze. Zazwyczaj jeżeli otulacz nie jest doszczętnie przemoczony wystarczy wietrzenie. Wełna sama w sobie, nie jest nieprzemakalna, dlatego przed użyciem musi zostać poddana terapii lanolinowej ( moczenie w wodzie z lanoliną i mydłem).

PUL

Coś w rodzaju majteczek zapinanych z przodu lub boku ( Pants). Uszyte są z materiału PUL, którego zadaniem jest niedopuszczenie do przemoczenia ubranka.

SIO ( Snap In One – zepnij w jedno)

Jest to nic innego jak otulacz Pul lub wełniany, do którego dopinamy dedykowany wkład. Wkłady przypisane są na napy co zapobiega przesuwaniu się.

AIO ( All In One – wszystko w jednym)

Pieluszka gotowa do użytku. Zewnetrzna warstwa to materiał PUL. Wewnętrzna warstwa to bambus lub bawełna. Do wewnętrznej warstwy chłonnej jest doszyty lub doczepiony na napkę język ( wkład chłonny), który można włożyć do dedykowanej dla niego kieszonki AIO to bardzo proste i wygodne rozwiązanie. Minusem jest to, że część z nich długo schnie.

Gatki wełniane

Krótkie spodenki wełniane, pod które zakładamy formowankę lub tetrę czy prefold spięte kamerką snappi. Podobnie do wełnianego otulacza potrzebuje kuracji lanolinowej.

Longi wełniane

Długie wełniane spodenki. Reszta jak przy gatkach.

Gatki PUL

Krótkie spodenki z materiału PUL, ściągacze wykonane są z mikropolaru. Pod spód zakładamy formowankę lub tetrę czy prefold spięte kamerką snappi.

Longi PUL

Długie spodenki z materiału PUL. Reszta jak przy gatkach.

Trenerki

To majteczki treningowe stosowane zazwyczaj przy odpieluchowaniu. Uszyte są z materiału PUL i cienkiej warstwy chłonnej. Mogą mieć również kieszonkę.

Wkłady chłonne

Formowanka

Wkład w formie pieluszki. Nie posiada warstwy nieprzemakalnej. Zazwyczaj jest bardzo chłonna i dobrze wyłapuje kupę. Minusem jest stosunkowo długi czas schnięcia. Dostępne są formowanki kieszonki oraz AIO/SIO.

Prefold

Wkład o kształcie dużego prostokąta, z wszytymi na środku dodatkowymi warstwami chłonnymi. Można go składać na różne sposoby w zależności od upodobania i potrzeb lub spinać klamerką snappi.

Tetra

Cienka bawełniana lub bambusowa tkanina, którą można składać na różne sposoby lub spinać klamerką snappi. Dużym plusem jest szybki czas schnięcia. Dostępna jest w różnych gramaturach. Im wyższa gramatura, tym grubsza i bardziej chłonna tetra.

Wkład ręcznikowy

Wkład w formie dużego prostokąta. Można go składać na różne sposoby oraz spinać klamerką snappi. Plus to szybki czas schnięcia

Wkład krótki

Krótki, prostokątny wkład. Wykonany może być z bambusa, bawełny, mikrofibry lub lnu/konopii. Wkłady z mikrofibry nie powinny znajdować się bezpośrednio przy skórze, gdyż mogą ją wysuszać. Wkłady krótkie można wkładać do kieszonek i otulacza.

Wkład długi

Długi, prostokątny wkład. Można go złożyć na różne sposoby np. więcej warstw z przodu. Materiały do wykonania są te same jak we wkładach krótkich.

Wkład z burtą

Wkład z doszytymi po bokach kawałkami materiału tworzącymi tzw. burty zapobiegające wypływaniu mlecznej, luźnej kupki

Booster

Nieduży wkład, przeznaczony do wzmocnienia chłonności pieluchy. Umieszczamy go pod wkładem chłonnym, w strategicznym miejscu- u chłopców z przodu, u dziewczynek na środku.

Wkładki do pieluch wielorazowych

Wkładka sucha pupa

Jednowarstwowa wkładka z mikropolaru, dająca uczucie suchości. Kładziemy ją bezpośrednio od pupy.

Wkładka wełniana

Uszyta z wełny. Kładziemy ją między otulacz wełniany, a wkład chłonny. Stanowi dodatkową barierę nieprzemakalną i chroni otulacz przed zabrudzeniem.

Wkładka jedwabna

Jednowarstwowa wkładka jedwabna. Kładziemy ją bezpośrednio od pupy- koi i daje uczucie chłodu

Akcesoria do pieluch wielorazowych

Papierki jednorazowe

Kładziemy je bezpośrednio od pupy. Ich zadaniem jest wyłapanie kupy oraz ochrona pieluszki przed zabrudzeniem. Można spuścić je w toalecie lub wyrzucić do kosza.

Snappi

Klamerka pozwalająca na bezpieczne spinanie tetry, prefoldu czy wkładu ręcznikowego.

Więcej o pieluszkach wielorazowych znajdziesz w naszej Wielopedii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.