Rozmiary i systemy pieluszkowe
Każdy kto zaczynał swoją przygodę z pieluszkami wielorazowymi, na pewno zastanawiał się „Jaki wybrać rozmiar?”, „Czy warto kupować pieluszki w rozmiarze NB?”, „Czym różni się formowanka od AIO?”.
Z czasem jednak okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Dziś postaram się wyjaśnić Wam, jakie mamy rozmiary i systemy pieluszkowe.
Rozmiary pieluch wielorazowych
NB (New Born)
Pieluszki z przeznaczeniem dla noworodka od urodzenia do około 5-7 kg. Rozmiar NB jest przydatny, ponieważ dobrze dopasowuje się do budowy ciała maluszków. Część producentów właśnie w tym rozmiarze szyje pieluszki, które mają specjalne wycięcia na gojący się pępek.
MOS (Mini One Size)
Rozmiar pośredni między NB a OS, z regulacją na długości i w pasie. Dostępne są pieluszki z zapięciem z przodu: na napy lub rzepy, a także pantsy, czyli z zapięciem na bioderkach. Przedział wagowy to od ok. 4,5 kg do 10 kg. Jeśli Twój noworodek urodził się bardzo duży, możesz zacząć pieluchować go od rozmiaru MOS, z pominięciem rozmiaru NB.
OS (One Size)
Wszystko jak w rozmiarze Mini OS, aczkolwiek przedział wagowy jest większy, bo od około 5 do ok. 15 kg. Należy jednak pamiętać, że w przypadku drobnych dzieci rozmiar OS będzie za duży na sam początek i lepiej mieć w swojej wyprawce rozmiar NB lub MOS. Zazwyczaj rozmiar OS będzie dobrze leżeć od ok.8-9 kilogramów.
OS+ (One Size +)
Powiększony rozmiar OS o przedziale wagowym od ok. 8 kg do nawet 18 kg. Dobrze sprawdzi się dla starszych dzieci.
Inne rozmiarówki
Coraz częściej dostępne są również pieluszki w rozmiarach XS, S, M, L i XL. Najczęściej mają zapięcie bioderkowe (Pants) i nie są regulowane na długości. Ich zakres wagowy jest bardziej dokładny.
Przedział wagowy różni się w poszczególnych firmach. Trzeba rownież pamiętać, że podana waga jest orientacyjna, gdyż dzieci mają zróżnicowaną budowę ciała.
Systemy pieluszkowe
Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele systemów, producentów i rodzajów materiału. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i pasującego do dziecka.
Kieszonka
Jak sama nazwa wskazuje, jest to pieluszka z kieszonką, do której wkładamy wybrany wkład, w zależności od potrzeb. Jej zewnętrzna warstwa to nieprzemakalny, aczkolwiek przepuszczający parę wodną, materiał PUL.
Natomiast warstwa wewnętrzna to do wyboru: bambus, bawełna, coolmax lub mikropolar. Coolmax daje uczucie chłodu, natomiast mikropolar – suchości (sprawdzi się u dzieci bardzo wrażliwych na uczucie mokrego).
Otulacz
Otulacz nie posiada warstwy chłonnej. Konieczne jest zastosowanie pod otulacz formowanki, prefoldu, tetry lub wkładu chłodnego.
Wełniany
w 100% naturalny, oddychający oraz termoregulacyjny. Otulacze wykonane są z przemiłej w dotyku i cienkiej wełny. Nie należy jej się obawiać i kojarzyć z grubymi, zimowymi skarpetami. Obecnie z wełny wykonuje się nawet termiczną odzież sportową!
Dodatkowym plusem jest to, że nie musimy prać takiego otulacza po każdym użytku, gdyż zalanolinowana wełna ma właściwości bakteriobójcze. Zazwyczaj, jeżeli otulacz nie jest doszczętnie przemoczony, wystarczy wietrzenie.
Wełna sama w sobie nie jest nieprzemakalna, dlatego przed użyciem musi zostać poddana kuracji lanolinowej (moczenie w wodzie z lanoliną i płatkami mydlanymi. Nie obawiaj się, zrobienie kuracji jest proste, tak jak przygotowanie kawy).
PUL
Coś w rodzaju majteczek zapinanych z przodu lub boku (Pants). Uszyte są z materiału PUL, którego zadaniem jest niedopuszczenie do przemoczenia ubranka.
SIO ( Snap In One – zepnij w jedno)
Jest to nic innego jak otulacz PUL lub wełniany, do którego dopinamy dedykowany wkład. Wkłady przypinane są na napy, co zapobiega przesuwaniu się.
AIO (All In One – wszystko w jednym)
Pieluszka gotowa do użytku, najbardziej podobna do pampersa. Zewnętrzna warstwa to materiał PUL. Wewnętrzna warstwa to bambus lub bawełna. AIO to bardzo proste i wygodne rozwiązanie. Minusem jest to, że część z nich długo schnie po praniu.
Gatki wełniane
Krótkie spodenki wełniane, pod które zakładamy formowankę, tetrę lub prefold, spięte kamerką snappi. Podobnie do wełnianego otulacza, potrzebuje kuracji lanolinowej.
Longi wełniane
Długie wełniane spodenki. Reszta jak przy gatkach.
Gatki PUL
Krótkie spodenki z materiału PUL, ściągacze wokół nóżek wykonane są z mikropolaru. Pod spód zakładamy formowankę, tetrę lub prefold spięte kamerką snappi.
Longi PUL
Długie spodenki z materiału PUL. Reszta jak przy gatkach.
Trenerki
To majteczki treningowe stosowane zazwyczaj przy odpieluchowaniu. Uszyte są z materiału PUL i cienkiej warstwy chłonnej. Mogą mieć również kieszonkę.
Wkłady chłonne
Formowanka
Wkład w formie pieluszki. Nie posiada warstwy nieprzemakalnej. Zazwyczaj jest bardzo chłonna i dobrze wyłapuje kupę. Minusem jest stosunkowo długi czas schnięcia po praniu. Dostępne są formowanki kieszonki oraz AIO/SIO.
Prefold
Wkład o kształcie dużego prostokąta, z wszytymi na środku dodatkowymi warstwami chłonnymi. Można go składać na różne sposoby w zależności od upodobania i potrzeb, lub spinać klamerką snappi.
Tetra
Cienka bawełniana lub bambusowa tkanina, którą można składać na różne sposoby i spinać klamerką snappi. Dużym plusem jest szybki czas schnięcia. Dostępna jest w różnych gramaturach. Im wyższa gramatura, tym grubsza i bardziej chłonna tetra.
Wkład ręcznikowy
Wkład w formie dużego prostokąta. Można go składać na różne sposoby oraz spinać klamerką snappi. Plus to szybki czas schnięcia.
Wkład krótki
Krótki, prostokątny wkład. Wykonany może być z bambusa, bawełny, mikrofibry lub lnu/konopii. Wkłady z mikrofibry nie powinny znajdować się bezpośrednio przy skórze, gdyż mogą ją wysuszać. Wkłady krótkie można wkładać do kieszonek i otulacza.
Wkład długi
Długi, prostokątny wkład. Można go złożyć na różne sposoby, np. więcej warstw z przodu. Materiały są te same, jak we wkładach krótkich.
Wkład z burtą
Wkład z doszytymi po bokach kawałkami materiału tworzącymi tzw. burty. Zapobiegają one wypływaniu mlecznej, luźnej kupki.
Booster
Nieduży wkład, przeznaczony do wzmocnienia chłonności pieluchy. Umieszczamy go pod wkładem chłonnym, w strategicznym miejscu – u chłopców z przodu, u dziewczynek na środku.
Wkładki do pieluch wielorazowych
Wkładka sucha pupa
Jednowarstwowa wkładka z mikropolaru, dająca uczucie suchości. Kładziemy ją bezpośrednio od pupy.
Wkładka wełniana
Uszyta z wełny. Kładziemy ją między otulacz wełniany, a wkład chłonny. Stanowi dodatkową barierę nieprzemakalną i chroni otulacz przed zabrudzeniem.
Wkładka jedwabna
Jednowarstwowa wkładka jedwabna. Kładziemy ją bezpośrednio od pupy – koi i daje uczucie chłodu.
Akcesoria do pieluch wielorazowych
Papierki jednorazowe
Kładziemy je bezpośrednio od pupy. Ich zadaniem jest wyłapanie kupy oraz ochrona pieluszki przed zabrudzeniem. Można spuścić je w toalecie lub wyrzucić do kosza, w zależności od wskazań producenta.
Snappi
Klamerka pozwalająca na bezpieczne spinanie tetry, prefoldu czy wkładu ręcznikowego.
Więcej o pieluszkach wielorazowych znajdziesz w naszej Wielopedii.