Szycie pieluszek i upcykling

Dziś o DIY! Czy mamy tu jakieś zwinne rączki? Szycie pieluszek i upcykling są prostsze niż się zdaje. W poniższym wpisie przekażemy kilka rad.

Fascynującą rzeczą w pieluszkach wielorazowych jest fakt, że możecie sobie zrobić je sami i ogranicza Was w tym jedynie Wasza wyobraźnia!
Jest to fajna opcja, jeżeli chcemy zaoszczędzić na wyprawce lub jeżeli mamy ochotę zrealizować jakiś swój pieluchowy pomysł. Własnoręcznie uszyta pieluszka daje duuużo satysfakcji, kiedy widzimy ją na pupie naszego szkraba.

Wiele z was pewnie powie, że do szycia potrzebna jest maszyna do szycia i nie śmiałabym nie przyznać Wam racji, gdyby nie to, że wielokrotnie już miałam okazję podziwiać pieluszki uszyte ręcznie (potrzeba do tego dużo motywacji i cierpliwości, ale wszystko się da!).

Jak już wiecie, do pieluchowania wielorazowego potrzebna jest nam warstwa chłonna, jak i ochraniająca. Jest wiele sklepów, które oferują materiały pieluszkowe, ale równie dobrze możemy się zaopatrzyć w secondhandach/sklepach z używaną odzieżą – wtedy takie szycie nazywa się upcyklingiem. Dajemy rzeczy nowe życie, a ona wtedy zyskuje na swojej wartości.

Teraz opowiem wam pokrótce, jak się zabrać za szycie pieluszek.

Czego będziemy potrzebować?

Jako warstwa chłonna idealne będą naturalne materiały:

  • bawełna,
  • bambus,
  • len,
  • konopie.

Przykładowo: stary bawełniany szlafrok, koszulka bawełniana, lniane spodnie, w których już nie chodzimy, a nawet tetra po starszych dzieciach. Możemy również zamówić taki materiał w sklepie – te o wyższej gramaturze są bardziej chłonne od tych cieńszych, więc szyjąc z cienkich materiałów musimy dać więcej warstw.

Jako warstwa nieprzemakalna do dyspozycji mamy:

  • PUL,
  • wełnę.

PUL dostępny jest wyłącznie w sklepach z materiałami pieluszkowymi. Natomiast jeżeli chodzi o wełnę, warto wybrać się do sklepu z używaną odzieżą – szukamy swetrów, sukienek, marynarek oraz spódnic z oznaczeniem minimum 90% wełny, chociaż najlepiej nadadzą się te, które mają jej w składzie 100%. Wełna to surowiec szlachetny, dlatego nowa tkanina wełniana zazwyczaj jest bardzo droga.

Kiedy mamy już nasze materiały, przyda nam się:

  • gumka (dziana lub tkana) o szerokości ok. 6 mm,
  • coś do zapinania pieluchy – najpopularniejsze są napki plastikowe, jednak do ich mocowania potrzebna jest napownica. Możemy także wykorzystać rzep lub troczki,
  • nici oraz igły odpowiednie do naszego materiału (do pulu używany igły do dzianin),
  • maszyna do szycia, owerlock, lub dużo cierpliwości do szycia ręcznego.

Co możemy uszyć?

Wkłady chłonne

Prostokątne, klepsydrowe lub składane. Musimy sobie dopasować chłonność do naszych potrzeb, manewrując liczbą warstw materiału.

Formowanka/AIO/Kieszonka/Otulacz

Aby uszyć formowankę, kieszonkę, otulacz lub AIO, będziemy potrzebować odpowiedniego wykroju. Warto skorzystać z tych dostępnych w internecie, większość z nich jest darmowa. Po pierwszym przeszyciu próbnym i przymiarce, wykrój pieluszki wielorazowej możemy śmiało modyfikować i dopasowywać do budowy swojego dziecka.

Gatki/longi

Ze swetrów wełnianych uszyjemy piękne gatki lub longi wełniane. Możemy się nawet pokusić o uszycie aplikacji z ulubionym wzorem na pupie! Do uszycia gatek/longów także będziemy potrzebować wykroju i również możemy go znaleźć w internecie.
Wełniane gatki/longi możemy także zrobić na drutach lub na szydełku.

Więcej informacji na temat szycia pieluszek uzyskacie na grupie „Szyjemy pieluszki”, znajdują się tam również wykroje do szycia pieluszek.

A może są tutaj mamy, które już podejmowały próby uszycia pieluszki? Pochwalcie sie efektami w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.