Tanie wielopieluchowanie

Tanie wielopieluchowanie to dla mnie przede wszystkim pieluchowanie ekonomiczne, czyli zgodnie z zasadą: Mam tyle pieluch i wkładów, ile realnie potrzebuję- uwzględniając częstotliwość prań oraz to, czy pieluchy będziemy suszyć klasycznie, czy mamy suszarkę bębnową, z której będziemy korzystać.

Budżetowe systemy

Tetra

Z doświadczenia wynika, że najtaniej wychodzi pieluchować: pieluszkami tetrowymi (koszt sztuki dobrej tetry o wysokiej gramaturze to ok. 5 zł). Zakup tetry jest dobrą inwestycją, ponieważ ma ona bardzo wiele zastosowań. Sprawdzi się przede wszystkim jako wkład chłonny do otulaczy, kieszonek czy formowanek.Można ją złożyć m.in. w prostokąt lub samolot.

Pieluszki używać możemy również jako podkład na przewijak, pieluszkę przy karmieniu dziecka, delikatne okrycie czy w późniejszym okresie jako śliniaczek. Tetra sprawdzi się również w domu jako ściereczka.

Pieluszki mają różne rozmiary i gramatury i można nimi pieluchować dzieci od urodzenia do odpieluchowania.

Ręczniki

Pieluchować można też na przykład ręcznikami białymi Ikea Krama 30×30(koszt 10szt- 12.99)Ręczniki można stosować złożone na 3 części, jako wkład chłonny u noworodka. Zaletami jest to, że są bardzo tanie i wielozadaniowe. Można ich używać również jako myjki do wycierania buzi po jedzeniu .Są małe i łatwe w użyciu, śmiało w połączeniu z czystą wodą mogą zastąpić chusteczki nawilżane

Otulacze wełniane

Potrzeba ich ok. 3-4 szt. Ceny są bardzo różne od 40 zł za szt od mam szyjących w górę. Mają dobre właściwości termoregulacyjne i antybakteryjne. Nie wymagają tak wielu prań.

Otulacze PUL

Będziemy potrzebować ich ok. 4-5szt, ponieważ trzeba prać je częściej niż wełniane. Ceny małych rozmiarów zaczynają się od ok. 40zł.

Dodatki

Minimum dodatków i akcesoriów do wielopieluchowania to:

  • kosz lub duży worek pul do przechowywania brudnych pieluch
  • proszek do prania białego
  • lanolina- do przeprowadzania kuracji otulaczom wełnianym raz na ok. 3 miesiące w zależności od częstotliwości użytkowania i prania

Źródła pieluszek

Polskie marki szyjące w Chinach i pieluszki chińskich producentów.

Rozpiętości w cenach pieluszek są bardzo duże. W ofercie polskich producentów możemy znaleźć pieluszki w cenach ok. 30zł za sztukę. Tanie pieluszki znajdziemy też na Aliexpress. ’’Chinki” tak jak polskie pieluszki są również uszyte z paro przepuszczalnego materiału pul, dzięki temu do skóry dziecka dochodzi powietrze. Mając nawet „chiński stosik” np.20 pieluch zawsze już produkujemy o wiele mniej odpadów i zużywamy mniej zasobów niż pieluchując jednorazówkami przez ok. 2,5 roku.

Bazarki wielopieluchowe

Przy kompletowaniu wyprawki wielopieluchowej możemy zaoszczędzić jeszcze więcej, kupując pieluszki używane.Polecanym miejscem na takie zakupy są bazarki pieluch wielorazowych na Facebooku. Często pieluszki w bardzo dobrym stanie możemy kupić za ceny dużo niższe niż nowe na stronie producenta.

Co ważne, danym zestawem pieluch możemy pieluchować więcej, niż jedno dziecko, czyli pieluszki po starszaku może później użytkować jego młodsze rodzeństwo. To się nazywa oszczędność! Działa to również w drugą stronę. Zadbane pieluchy możemy z powodzeniem sprzedać, odzyskując przy tym część wydanych na nie pieniędzy.

Z użytych pieluch jednorazowych nigdy nie odzyskamy ani grosza

Pieluchoteki

Już w momencie, gdy planujemy wielopieluchować nasze maleństwo warto zapisać się na termin wypożyczenia zestawu do Pieluchoteki. Większość pieluchotek działa bezpłatnie, są też takie, które oferują możliwość wysyłki i wtedy pokrywamy tylko jej koszt. Biblioteki pieluchowe pobierają kaucję w wysokości kosztów ok. 2 pieluszek, która w momencie oddania zestawu w dobrym stanie do nas wraca.

Warto wspomóc działania pieluchotek choć symbolicznym datkiem. Zebrane pieniądze pozwalają im na zakup nowych pieluch, które mogą testować kolejne wielomamy. Dzięki działalności takich miejsc oszczędzamy dużo pieniędzy, ponieważ przed zakupem możemy sprawdzić jakie firmy i systemy najlepiej nam się sprawdzają w pieluchowaniu maluszka. Nie wydajemy pieniędzy na testy i poszukiwania idealnych rozwiązań.

Handmade – mamy szyjące

Niewątpliwie świetnym rozwiązaniem praktycznym i oszczędnościowym jest kupowanie pieluch tzw. handmade, czyli korzystanie z usług prężnie działających w naszym świecie mam szyjących. Zakup takich pieluszek to obopólna korzyść, ponieważ szyjące mogą ćwiczyć i doskonalić swój warsztat dopracowując krój i detale a my możemy cieszyć się pieluszką ok. 50 proc tańszą od tych, które są dostępne w sklepie, a doskonale spełniająca swoją funkcję.

Mamy szyjące często mają swoje profile na Facebooku, poprzez które prezentują swoje dzieła, gdzie również można się z nimi kontaktować w sprawie zamówienia. Sprawnie funkcjonuje bazarek pieluch handmade mam szyjach na Facebooku. Co ważne niejednokrotnie spełniają one najskrytsze marzenia zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Upcykling wielopieluchowy

Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Korzystając z takiej formy przetworzenia rzeczy, które już mamy a ich nie używamy możemy uszyć m.in wkłady do pieluszek, myjki wielorazowe, formowanki i otulacze wełniane

Mamo, tato- chwyć za maszynę

Spróbuj sama/ sam wyczarować własnoręcznie coś zero waste, co posłuży Ci do pieluchowania. Hmm…

wkłady ze starych ręczników, które masz w domu. Myjki wielorazowe z niepotrzebnych prześcieradeł czy szlafroków podkład wełniany do przewijania ze starego koca.

Zapraszamy na grupę Szyjemy pieluszki. A co najlepsze… Gdy już oswoisz się z maszyną spróbuj stworzyć swój własny otulacz! Zobaczysz, ile da Ci to satysfakcji Nic na tym nie tracisz, a możesz wiele zyskać. Napy, nici i gumki kosztują grosze. Sweterek wełniany kupisz w SH często nawet na wyprzedażach za 1zł, a masz z niego ok. 3 otulacze! Pamiętaj jednak, żeby upewnić się, że ma on 100 procent wełny, aby dobrze chłonął lanolinę i spełniał swoją funkcję. Do dzieła!

Ciesz się najtańszym i zdrowym sposobem pieluchowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.