W czym prać pieluchy wielorazowe
Wyprawka zakupiona, można zacząć przygotowania do noszenia jej przez dziecko. Pozostaje jedno ważne pytanie: w czym prać pieluchy wielorazowe? Poniżej wskazujemy Wam konkretne produkty 🙂
W czym należy prać pieluchy wielorazowe
Do prania pieluch wielorazowych należy używać proszku, który zawiera związki powierzchniowo czynne i aktywne związki wybielające na bazie tlenu. Informacje o tym, jaki skład ma konkretny produkt, znajdziecie na opakowaniu. Im dany składnik bliżej początku składu, tym więcej zawiera go dany proszek.
Niektóre proszki zawierają zarówno środki wybielające na bazie tlenu (nadwęglan sodu), jak i ich aktywator TAED.
Dlaczego te dwa składniki są istotne?
Aktywator sprawia, że nadwęglan sodu działa antybakteryjnie również w chwilach, kiedy pralka nie osiąga 60°C (większość domowych pralek nie dogrzewa do tej temperatury). Dzięki temu pieluszki są higienicznie czyste i pozbawione niebezpiecznych dla zdrowia dziecka bakterii.
Jeśli proszek posiada aktywator bielenia TAED, nie musimy już do niego dodawać odkażacza (np. Nappy Fresh). W przeciwnym przypadku, każdorazowo do prania dodawaj zarówno odpowiedni proszek, jak i odkażacz. Proszek dawkujemy zgodnie z tabelką umieszczoną na opakowaniu. Kierujemy się dawkowaniem dla prania bardzo brudnego.
Poniżej zamieszczamy listę proszków, do których nie trzeba dodawać odkażacza. Lista została przygotowana przez DiaperRental. Właścicielka tej wypożyczalni zrobiła dokładną analizę składów proszków dostępnych na polskim rynku. Dzięki za ogrom włożonej pracy!
Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021
Uwaga! Wersje „Alpine fresh” i „Sensitive” mają inny skład niż polskie wersje „Alpejska świeżość” oraz „Delikatny”. Proszki Vizir z polskimi napisami wymagają dodania odkażacza.
W czym nie należy prać pieluszek wielorazowych
Pieluszek wielorazowych nie należy prać w tzw. proszkach DYI, przygotowanych samodzielnie w domu. Nie mają one składu, który pozwalałby odpowiednio dobrze doprać pieluszki. Pranie w proszku DYI może uszkadzać pieluchy, a także może się wiązać z ryzykiem wystąpienia odparzeń u dziecka ze względu na niedopieranie pieluch.
Dokładnie tak samo będzie, jeśli zdecydujemy się na pranie pieluszek w kulach czy orzechach piorących. Dlatego nie rekomendujemy używania ich w tym celu.
Pieluchom wielorazowym nie służą także płyny do prania oraz kapsułki do prania. Składniki płynów oblepiają włókna pieluszki, co negatywnie wpłynie na jej chłonność. Jednorazowe pranie w płynie, jeśli nie mamy dostępu do proszku nie powinno zaszkodzić, jednak nie polecamy praktykowania tego sposobu na stałe.
Hej, bobini universal to jest ten bobini baby, zgadza się? Nie mogę znaleźć w internecie wersji „universal” ?, jedyne co mi wyskakuje to wersja baby.
Tak, chodzi o proszek „Bobini Baby – Skoncentrowany proszek do prania ubranek-HYPOALERGICZNY”. Tutaj link do strony producenta. Jest też arkusz składników, na którym widać nadwęglan sodu oraz TAED 🙂
Czy proszek Clever neutro plus, też nadaje się do wielo?
Najlepiej sprawdzić skład proszku – jeśli zawiera TAED i środki wybielające na bazie tlenu, to nadaje się do prania wielo. Niestety nie znalazłam składu tego konkretnego proszku. Clovin Septon od tego samego producenta ma dość ostry skład i o ile raz na jakiś czas można w nich wyprać pieluchy dla dezynfekcji (rozwiązanie stosowane często przez wypożyczalnie pieluszek), to regularne stosowanie może niekorzystnie wpłynąć na stan pieluch. / Emilka